Legendární terapeutka Ludmila Mojžíšová by oslavila 90 let. Její cvičení změnilo spoustě ženám život

Legendární terapeutka Ludmila Mojžíšová by oslavila 90 let. Její cvičení změnilo spoustě ženám život Zdroj: Shutterstock

V úterý 25. října 2022 uplyne 90 let od narození legendární české terapeutky Ludmily Mojžíšové, která vyvinula vlastní metodu cvičení napravující bolesti páteře a léčící neplodnost. Tato významná žena pomohla spoustě žen k tomu, aby si v náručí konečně pochovaly své vytoužené miminko.

Ludmile Mojžíšové přezdívali Anděl úlevy

Ludmila Mojžíšová se narodila 25. října 1932 v Užhorodu na Podkarpatské Rusi. Její táta byl Čech a máma Rusínka. Před blížící se druhou světovou válku rodina odjela do Čech a usadila se v Opočně. Po osvobození Ludmila studovala nejdříve rodinnou a poté střední zdravotní školu.

Po absolutoriu nastoupila na transfuzní stanici v Pardubicích, poté působila ve Výzkumném ústavu tělovýchovném v Praze. Bezmála dvacet let byla Ludmila Mojžíšová asistentkou katedry rehabilitace na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS UK). Pacienti, kterým pomohla od zdravotních obtíží, ji začali nazývat “Anděl úlevy”.

Zdroj: Shutterstock

Díky jejím cvikům chodí po světě tisíce “malých Mojžíšků”

Ludmila Mojžíšová postupně vyvinula vlastní metodu cvičení, kterou původně s velkými úspěchy léčila pacienty od bolestí zad. Tato metoda kombinovala vyrovnávací cvičení, mobilizaci žeber a uvolňování kostrče per rectum. Následně se ale ukázalo, že ženy, které se daly na cvičení podle Mojžíšové a které měly problém s početím, poté velmi často otěhotněly. 

Jak sama Ludmila Mojžíšová s oblibou říkávala, díky jejím “deseti směšným cvikům jsou na světě už tisíce malých Mojžíšků”. Cvičení podle Mojžíšové mělo i další pozitivní účinky. Zmírnilo například bolesti hlavy, menstruační bolesti nebo srovnalo nepravidelnost menstruačního cyklu. 

Lékaři považovali úspěšné výsledky metody dle Mojžíšové za placebo efekt

Více než třetině párů, které se dostaly do péče Ludmily Mojžíšové, se podařilo otěhotnět. Manželé se někdy dočkali miminka i po více než 10letém snažení. Přesto tehdejší lékaři považovali 560 zdravě narozených dětí, k jejichž početí přispěla metoda dle Mojžíšové, za pouhý placebo efekt.

Česká terapeutka Ludmila Mojžíšová zemřela 3. ledna 1992 v Praze ve svých 59 letech ve chvíli, kdy její objevnou metodu léčení ženské neplodnosti pomocí speciálního cvičení začala brát lékařská veřejnost konečně na vědomí. 

Zdroj: Wikipedia.org, Reflex.cz, Fyziosvet.cz, Neviditelnypes.lidovky.cz

Autor:
Publikováno: 18. 10. 2022 09:54 Nahlásit obsah