Lidé v Česku berou útokem pole s jetelem nachovým. Kvůli fotkám, které zveřejňují na sociálních sítích

Lidé v Česku berou útokem pole s jetelem nachovým. Kvůli fotkám, které zveřejňují na sociálních sítích Zdroj: Facebook.com | Agrární komora České republiky

V posledních týdnech budí v Česku pozdvižení purpurově červená pole s jetelem nachovým neboli inkarnátem. Spousta lidí neváhá ujet desítky kilometrů pro to, aby se uprostřed těchto polí vyfotila. Pořízené snímky nemíří pouze do rodinných alb, lidé se jimi chlubí i na sociálních sítích. Co na to zemědělci? Zlobí se, že jim lidé ničí úrodu.

Pole s jetelem nachovým jsou působivě fotogenická

Purpurově červená pole ohromila v Česku stovky amatérských i profesionálních fotografů. O této skutečnosti se můžete přesvědčit i na Instagramu nebo Facebooku, kde pod hashtagem #jetel najdete tisícovky snímků, kterým dominuje právě jetel nachový. 

V nádherně zbarvených jetelových polích si pořizují fotky na památku děti, dospělí, ale i domácí mazlíčci. Lidé se však nefotí pouze na kraji polí. Aby měli opravdu dokonalou kulisu, neváhají se přesunout až doprostřed pole. 

Kdyby šlo pouze o ojedinělé případy, zemědělci nad tím přimhouří oči. Lidé v Česku však na purpurově červená pole s inkarnátem pořádají hromadné nájezdy a svým počínáním valchují úrodu. Zemědělcům tak mohou napáchat škody v řádech tisíců korun.

Zemědělci prosí, aby lidé nedělali fotky v úrodě

“Respekt k práci druhých se zřejmě v dnešní době moc nenosí. Podívejte se na fotky z několika míst Čech a Slovenska. Takové jednání nám přijde jako vrchol lhostejnosti. Připouští si ti lidé aspoň na chvilku, že pole někomu patří a že někomu ničí úrodu? Opravdu si někdo musí fotit auto s jetelem? Chápeme, že lidé chtějí mít pěkné fotky, ale za jakou cenu,” upozornila Agrární komora České republiky na svém oficiálním facebookovém profilu.

K jakému účelu jetel nachový neboli inkarnát vlastně slouží? Zemědělci jej pěstují jako zelené hnojení i jako hodnotné krmivo pro hospodářská zvířata. Tuto skutečnost si mnozí výletníci, kteří dělají nájezdy na jetelová pole pravděpodobně neuvědomují.

“Určitě by se jim taky nelíbilo, kdyby jejich obývákem prošel farmář v holinách nebo přejel traktorem jejich anglický trávník. Prosíme, nedělejte si fotky v úrodě. Sice možná budete mít líbivou fotku, ale ničíte tím někomu jinému jeho práci. Děkujeme,” dodala na Facebooku Agrární komora České republiky.

Lidé šlapající v jeteli nevědomky ničí zemědělcům úrodu

Jetel nachový, známý jako inkarnát nebo lidově zvaný růžák, patří mezi jednoleté přezimující jednosečné jeteloviny. Tato plodina se hojně pěstuje v jižních částech Evropy, zejména v Itálii. Často na ni narazíte také ve Francii, Německu nebo Rakousku. V posledních letech je k vidění rovněž na polích v Česku nebo na Slovensku.

Lidé v našich zeměpisných šířkách však inkarnát stále považují za něco cizokrajného. Rozkvetlé jetelové pole jim navíc svou fotogeničností vzdáleně připomíná levandulové latifunide v Provence. Lidé v Česku se však podle zemědělců uprostřed jetelových polí často chovají jako sloni v porcelánu a nedávají si pozor, kam šlapou. Kvůli pěkné fotce, kterou následně vyvěsí na Facebooku nebo Instagramu, však mohou druhým lidem poničit zdroj jejich příjmů.

Autor:
Publikováno: 1. 6. 2020 12:00 Nahlásit obsah