Zemřel astronaut mise Apollo 8, Bill Anders. Proslavil se coby autor ikonické fotografie Earthrise

Zemřel astronaut mise Apollo 8, Bill Anders. Proslavil se coby autor ikonické fotografie Earthrise Zdroj: Shutterstock

Ve věku 90 let tragicky zemřel v pátek 7. června 2024 Bill Anders. Byl astronautem mise Apollo 8 a tvůrcem ikonické fotografie Earthrise. Jeho odkaz zůstává nesmazatelnou součástí historie vesmírného průzkumu.

Legendární americký astronaut a fotograf Bill Anders, který pořídil jednu z nejslavnějších fotografií vesmíru, zemřel v pátek 7. června 2024 při tragické nehodě. Co se stalo? Zřítil se se svým letadlem Beech A45 do mořských vod u ostrova Jones v americkém státě Washington. Příčinu této nehody aktuálně vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB).

Nezapomenutelná mise Apollo 8

Bill Anders se do vesmíru vydal pouze jednou, ale tato jeho jediná mise zanechala nesmazatelnou stopu v historii. Patřil totiž ke členům posádky mise Apollo 8, která byla první lidskou výpravou mimo nízkou oběžnou dráhu Země. Dne 24. prosince 1968 dosáhli Měsíce.

Během mise pořizovala posádka většinou černobílé snímky. Avšak pohled na vycházející Zemi zpoza Měsíce uchvátil Andersovu pozornost. „Podej mi rychle barevný film, prosím. Rychle. Rychle,“ slyšíme Anderse na palubním záznamu, jak naléhá na kolegu Jima Lovella.

Fotografie vycházející Země, kterou Bill Anders poté pořídil, se stala jedním z nejikoničtějších snímků v historii lidstva. Byla zvěčněna na poštovní známce, na obálkách mnoha časopisů a v novinách po celém světě.

Andersova fotografie Earthrise se stala symbolem křehkosti a krásy naší planety, což mělo významný dopad na hnutí za ochranu životního prostředí. Jeho práce přispěla k tomu, že si lidstvo uvědomilo potřebu chránit naši planetu.

Jediný let do vesmíru mu přinesl celosvětové uznání

Americký astronaut Bill Anders se narodil 17. října 1933 v Hongkongu a svou kariéru začal jako vojenský pilot. V roce 1963 byl vybrán do třetí skupiny astronautů NASA. Jeho jediný let do vesmíru během mise Apollo 8 mu přinesl celosvětovou slávu a uznání.

NASA Administrator Bill Nelson ve svém prohlášení ohledně tragické smrti tohoto slavného astronauta na sociální síti X uvedl: „Bill Anders nabídl lidstvu jeden z nejhlubších darů, jaký astronaut může dát. Cestoval na práh Měsíce a pomohl nám všem vidět něco jiného: nás samotné. Ztělesňoval lekce a účel průzkumu. Bude nám chybět.“

Zdroj: Bbc.com, Cbsnews.com
Autor:
Publikováno: 19. 6. 2024 09:52 Nahlásit obsah