Dovolená v Chorvatsku v létě 2020. Seznamte se s nejdůležitějšími informacemi pro cestu a pobyt

Dovolená v Chorvatsku v létě 2020. Seznamte se s nejdůležitějšími informacemi pro cestu a pobyt Zdroj: Shutterstock.com

Letošní dovolená v Chorvatsku s sebou nese spoustu otázek. Pokud se sem také chystáte, seznamte se s ohledem na současnou epidemiologickou situaci s nově nastavenými pravidly, která začala v Chorvatsku platit. Pokusili jsme se je pro vás v kostce shrnout.

Pravidla pro cestu do Chorvatska: Vyplňte elektronický formulář

Češi stejně jako Slováci, Maďaři, Rakušáci, Němci, Slovinci, Poláci, Estonci, Lotyši a Litevci nepotřebují pro překročení chorvatských hranic žádný zvláštní důvod. Ani nemusejí nikomu předkládat potvrzení o rezervovaném ubytování. 

Pokud tedy nyní míříte do Chorvatska, platí pro vás stejná pravidla jako před vypuknutím pandemie koronaviru. Jak na svém webu uvádí chorvatské ministerstvo vnitra, vzhledem k epidemiologické situaci byste se však měli řídit obecnými i mimořádnými doporučeními chorvatského Institutu veřejného zdraví. To znamená dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních, pravidelně si dezinfikovat ruce a nedotýkat se rukama očí, nosu a úst.

Zdroj: Shutterstock.com Chorvatské úřady dále doporučují, abyste před odjezdem na dovolenou vyplnili elektronický formulář. Do tohoto formuláře zadejte své základní osobní a kontaktní údaje a rovněž udejte konkrétní místo vaší dovolené v Chorvatsku. Následně dle instrukcí jeden list papíru vytiskněte a před příjezdem na hranice položte na čelní sklo automobilu. Díky tomu budete na hranicích odbaveni rychleji.

Elektronický formulář je v češtině k dispozici ZDE.

Jak je to s cestovním pojištěním

Ač patří Chorvatsko k bezpečným zemím a existuje minimální šance, že se zde nakazíte nemocí COVID-19, s čím byste měli před odjezdem do této balkánské země počítat? V případě, že se u vás během dovolené v Chorvatsku potvrdí nákaza novým koronavirem, můžete být následně hospitalizováni v nemocnici.

Zástupci českých pojišťoven poukazují na to, že možnost sjednání cestovního pojištění, ze kterého se bude hradit léčba v zahraničí při případné nákaze koronavirem, je v současnosti omezená. Při výplatě pojistného plnění totiž záleží na tom, zda je země, kde jste na dovolené, považována Českem oficiálně za bezpečnou. O přesných podmínkách se proto raději předem informujte ve své pojišťovně.

Zdroj: Shutterstock.com Co vás čeká po příjezdu na místo dovolené

Jako občané České republiky si můžete dovolenou v Chorvatsku užívat stejně jako v předchozích letech. Po příjezdu na místo vás rozhodně nečeká povinná karanténa. Měli byste ale vědět, že 25. června chorvatská vláda zavedla povinnou izolaci pro všechny cestující, kteří do této země vstupují z území Bosny a Hercegoviny, Srbska, Severní Makedonie a Kosova.

Jak je to aktuálně s nošením roušek v Chorvatsku? Od 25. června platí povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě. Toto nařízení byste měli dodržovat i tehdy, pokud se nacházíte na lodi nebo trajektu. Podle ředitelství civilní ochrany Chorvatské republiky by cestujícímu, který nemá ochranu nosu a úst, měl být zakázán vstup do prostředku veřejné dopravy.
Autor:
Publikováno: 2. 7. 2020 11:13 Nahlásit obsah