Influenceři si v Chorvatsku oblíbili pramen řeky Cetiny. Riskantní snímky pořizují v jezeře Veliko vrilo hlubokém 115 metrů

Influenceři si v Chorvatsku oblíbili pramen řeky Cetiny. Riskantní snímky pořizují v jezeře Veliko vrilo hlubokém 115 metrů Zdroj: Shutterstock

Pramen řeky Cetiny, jezero Veliko vrilo, mnozí označují za jedno z nejkrásnějších míst v Chorvatsku. Právě proto sem v posledních letech proudí také zástupy influencerů, kteří v jezeře pořizují dechberoucí instagramové snímky. Má to ale háček: Jezero je hluboké 115 metrů, a tak často riskují.

Veliko vrilo neboli Glavas je jedním ze tří velkých pramenů chorvatské řeky Cetiny. Tato krasová 105 kilometrů dlouhá řeka, kterou v Chorvatsku naleznete v centrální Dalmácii, pramení v severozápadních svazích Dinárského pohoří poblíž malé vesničky Cetina. Do Jaderského moře se vlévá ve městě Omiš.

Pozornost turistů nepřitahuje pouze samotná řeka Cetina, ale také její pramen Veliko vrilo, který je od roku 1972 v Chorvatsku chráněný jako přírodní hydrologická památka. Veliko vrilo je ve skutečnosti krasové jezero, které vám při pohledu z výšky připomene obrovské tyrkysové dračí oko.

Ve vodách tohoto známého pramene řeky Cetiny se však koupají pouze odvážlivci. Veliko vrilo je dle odhadů hluboké 115 metrů, pod jeho vodami se totiž ukrývá jeskynní systém. Navíc jeho voda má po celý rok pouhých 8 stupňů Celsia, i když se například v létě venkovní teploty pohybují nad 35 stupni Celsia.

Fotogenický pramen řeky Cetiny nepřitahuje pouze amatérské a profesionální fotografy. V posledních letech si jej oblíbily také influenceři, kteří v honbě za dokonalým instagramovým snímkem velmi riskují. 

Jak dokazuje spousta fotek na Instagramu, splývají v ledové vodě přímo nad 115metrovou propastí a nechávají se fotit prostřednictvím dronu. I když je výsledek dechberoucí, otázkou je, zda to skutečně stojí za to.

Zdroj: Dalmacijadanas.hr

Autor:
Publikováno: 13. 7. 2021 13:04 Nahlásit obsah