Kitzbühel – rodinné vyžití i cyklistika v mekce sjezdového lyžování

Kitzbühel – rodinné vyžití i cyklistika v mekce sjezdového lyžování Zdroj: Tomáš Rucký

K věhlasu a slávě Kitzbühelu přispěly a stále přispívají zejména legendární lyžařské závody ve sjezdu mužů na Hanenkammu. Ikonické tyrolské středisko točí lany svých lanovek ovšem i v létě a slavný kopec můžete tentokrát místo na lyžích, pokořit na kole nebo vyběhnout pěšky.

A nejen Hanenkamm. Děti se tu zabaví na hřištích či cvičných ferratách dělaných přímo pro ně. V létě se v Kitzbühelu dostanete lanovkami bez námahy až na 6 kopců – Hanenkamm (1670 m), Ehrenbachhöhe (1802 m), Kitzbühler Horn (1996 m), Bichlalm (1597 m), Gaisberg (1767 m) a Resterkogel (1894 m). Turistických tras a cyklotras se tu nabízí nespočet, singltraily jsou tu zatím vybudované 4 a spouští se z vrcholů Ehrenbachhöhe, potažmo z Hanenkammu a dva kratší pak i z Gaisbergu. Na všechny traily vás i s kolem pohodlně vyveze lanovka, náruživější bikeři si kopce samozřejmě můžou po zpevněné cestě i vyšlápnout po svých.

Zdroj: Tomáš Rucký Rodinkám s dětmi doporučuji navštívit nejvyšší horu v okolí Kitzbüheler Horn (1996 m), na kterou se dá nechat vyvézt lanovkou až úplně na vrchol, zábavnější varianta pak znamená přestoupit v mezistanici Pletzeralm (1272 m) na lanovku Hornbahn II a odtud pokračovat pěšky. Zatímco dospělí můžou jít pohodlně po asfaltové cestě, pro děti je tu připravená dětská cvičná ferrata, na kterou nejsou potřeba úvazy a cestou se tak malí neposedové nejen zabaví, ale i natrénují šikovnost na případné budoucí „dospělácké“ ferraty.

Zdroj: Tomáš Rucký Dalším zpestřením je zhruba v půlce cesty „Alpenblumengarten“, tedy zahrada s alpskými květinami, kterou můžete opět považovat za atraktivnější možnost výstupu na Kitzbüheler Horn. Vstup je samozřejmě zdarma a každým dnem tu bude více a více rozkvetlých květin.

Zdroj: Tomáš Rucký Kousek pod vrcholem Kitzbüheler Horn pak děti najdou cvičné hřiště opět s ferratovými prvky, tentokrát tu nechybí ani odměna v podobě velké dřevěné houpačky nebo toboganových klouzaček. Z vrcholu Kitzbüheler Horn pak můžete sjet už bez námahy kabinovými lanovkami až do Kitzbühelu.

Zdroj: Tomáš Rucký Pro zdatné horaly může být Kitzbüheler Horn dobrým výchozím bodem pro horskou túru. Po malebné hřebenovce se můžete vydat buď do vedlejšího údolí do St. Johann in Tirol, nebo zpět dolů do Kitzbühelu. Jednou z oblíbených turistických výzev je také pěšky vyjít sjezdovku Světového poháru Streif. Délka trasy je dlouhá 3,8 km, nastoupáte 900 výškových metrů a v průměru výšlap téhle legendární sjezdovky zabere kolem 2,5 hod. Další pěší túry v okolí si můžete naplánovat v online mapě zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Kdo rád šlápne do pedálů, nabízí se v okolí dostatek přes 800 km cyklotras. Povětšinou jde o šotolinové cesty a jen na vás, jestli dolů z hor sjedete opět šotolině nebo si vyberete nějaký z trailů. Veškeré cyklotrasy najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem na cyklovýlet jsou jezera Seidlalmseen, na která si můžete vyšlápnout z údolí buď napřímo z Kitzbühelu, nebo pozvolněji z Klausenu přes horskou hospůdku Untere Fleckalm. V obou případech jde ale o poctivý kopec, takže tuto variantu doporučuji jen trénovaným jedincům.

Zdroj: Tomáš Rucký Varianta pro pohodáře je taková, že se necháte vyvézt kabinkovou lanovkou na Hanenkamm a odtud zhruba po 10-15 minutách sjedete přímo k jezerům. Následně můžete pokračovat na zmíněnou chatu Untere Fleckalm a odtud dolů buď po šotolině nebo rovnou po červeném Fleckalmtrailu.

Zdroj: Tomáš Rucký Ať už budete k jezerům Seidlamlseen sjíždět nebo vyjíždět v obou případech budete na slavné sjezdovce Streif míjet pár branek, které demonstrují trať mužského sjezdu. Už jen z pohledu dolů do „díry“  se může leckomu udělat šoufl a donutí před výkony lyžařů smeknout.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká zmíněných trailů, projeli jsme si je všechny a začali jsme rovnou Hanenkamm trailem, který má de facto dvě nástupní místa. Buď se můžete nechat vyvézt kabinkovou lanovkou Hanenkammbahn z Kitzbühelu na samotný vrchol Hanenkammu a vyrazit prakticky z tamního startu proslulého závodu ve sjezdu, nebo si popojedete do vedlejší vesničky Klausen a vyvezete se lanovkou Fleckalmbahn na vrchol Ehrebachhöhe, odkud vede propojka po panoramatickém singltrailu rovnou na kopec Hanenkamm.

Zdroj: Tomáš Rucký Zatímco po lyžařské stránce je Hanenkamm považován za nejtěžší a nejnebezpečnější sjezd na světě, jeho biková verze je jeho přesným opakem a jde o nejjednodušší kitzbühelský trail s modrým značením. Hanenkamm trail se vine totiž po jednoduché pěšině v sérii namotaných serpentýn po opačné straně kopce, než se spouští obávaná sjezdovka Streif. Zatímco horní polovina trailu na otevřených pastvinách je lehce monotónní, druhá část je postavená prakticky do stylu moderního flowtrailu s vyššími klopenými zatáčkami, akorátní rychlostí a celkově mi oproti úvodní části přišla zábavnější. Hanenkamm trail měří úctyhodných 7,2 km a má převýšení 850 m.

Zdroj: Tomáš Rucký Ze stejného vrcholu Ehrenbachhöhe startuje také červeně značený Fleckalmtrail, který má podobně jako Hanenkamm trail přes 7 km. Jeho úvodní část na otevřených pláních představuje jednoduchý přírodní singltrail, ovšem kdykoli zaběhne do lesa, tak se horská pěšinka rázem promění v hravý technický trail, který využívá hlavně různě spletité kořeny. Za sucha se tu dá všechno docela v pohodě projet, za mokra tu může být i veselo.

Zdroj: Tomáš Rucký Dva kratší traily Gaisberg Trail a Lisi Osl trail měřící něco přes 2 km se pak spouští z vrcholu Gaisberg, kam vás z okraje městečka Kirchberg vyveze sedačková lanovka. Oba traily mají podobný charakter, oba jsou hravé, nabídnou klopené zatáčky, nějaký ten dropík či menší skok na zpestření.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká gastronomie v horách, nechybí samozřejmě tradiční Wiener Schnitzel, Frankfurter nebo Bratwurst. Prakticky každý vrchol či mezistanice tu je zdobený nějakou tou horskou hospůdkou, které jsou i v týdnu v plném provozu. Při objevování trailů jsme si dopřáli oběd na vrcholu Ehrenbachhöhe v restauraci Sonnenrast s prosluněnou terasou a výhledem na hory.Vídeňský řízek tu vyjde na 16,80 eur, boloňské špagety na 13,20 eur a taková tyrolská polévka na 6,40 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký Za krásami přírody ovšem není potřeba se někam nutně nechat vyvážet lanovkou. Kouzlo tu má například také jezero Schwarzsee v údolí, které leží nějaké 2 km od Kitzbühelu směrem na Kirchberg. Pokud byste nějaký den preferovali spíš relaxaci, dá se v jezeře za menší poplatek vykoupat, poležet na pláži nebo si ho pěšky obejít.

Zdroj: Tomáš Rucký A když už budete u tohoto jezera, vřele doporučujeme navštívit restauraci Steghaus, jejíž terasa zabíhá prakticky až do jezera, takže si člověk přijde skoro jako na dovolené u moře. Kuchař z Austrálie se tu stará o mezinárodní menu, takže pokud vám tu už budou řízky lézt ušima, zajděte určitě sem. Při troše štěstí tu narazíte na česky mluvícího Patrika, který vám rád doporučí ty největší speciality restaurace. U večeře si navíc užijete i přírodní kino, kdy se vám přímo před očima bude odehrávat západ slunce nad jezerem.

Zdroj: Tomáš Rucký Za návštěvu ale samozřejmě stojí také samotné městečko Kitzbühel, které je nastrojené jak ze žurnálu. Nejhezčí částí je tu bezesporu historické náměstíčko s domky všech barev, na kterých byste marně hledali nějakou nedokonalost. Pěší zóna je tu lemovaná nejrůznějšími obchůdky, kavárničkami a restauracemi. Mějte však na paměti, že v Kitzbühelu se dodržuje noční klid a v deset hodin večer se zdejší venkovní terásky zavírají.

Zdroj: Tomáš Rucký V Kitzbühelu jsme byli ubytovaní v hotelu Bruggerhof, který se nachází jen pár set metrů od zmíněného jezera Schwarzsee. Hotel podporuje udržitelnost a pracuje s bio potravinami, peče vlastní pečivo nebo pracuje s čisticími prostředky bez chemikálií a celkově se zaměřuje na udržitelnost. Zahrát se tu dá pit-pat, minigolf a k dispozici je také bazén s vířivkou, sauny a malé fitko.

K hotelu náleží také kemp přímo u jezera Schwarzsee a i jako ubytovaní v kempu můžete využívat služby hotelu jako je minigolf nebo bazén a v malém obchůdku je také možné zakoupit domácí bio produkty.

Kitzbühel v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                                                     5 h 30 min

Celodenní bikepas na všechny traily                                                                        50,50 EUR

4 hod bikepas na traily Hanenkamm, Fleckalm, Sonnenrast                                    38 EUR

4 hod bikepas na traily Gaisberg, Lisi Osl                                                                32 EUR

Zpáteční jízdenka pro pěší na Kiztbüheler Horn                                                      31,50 EUR

Provozní doba lanovek

Parkování                                                                        s platnou jízdenkou na lanovku zdarma

Webové stránky                                                                                           www.kitzbuehel.com

Webové stránky ubytování                                                                   www.hotel-bruggerhof.at

Zdroj: Tomáš Rucký V Kitzbühelu jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Kitzbühel Kitzbühel Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 27. 6. 2023 10:48 Nahlásit obsah