Perfektně lesklá okna bez šmouh: Při mytí oken se řiďte těmito triky

Perfektně lesklá okna bez šmouh: Při mytí oken se řiďte těmito triky Zdroj: Shutterstock.com

Řada z nás plánuje, jak se o víkendu pustí do mytí oken. Teplé jarní počasí je pro tuto nejméně oblíbenou domácí práci jako stvořené. Pokud mytí oken vyloženě nesnášíte, vyzkoušejte následující fígle, díky kterým během mžiku dosáhnete dokonalých oken bez šmouh. Aby se vaše okna perfektně leskla, stačí vám na to jenom pár minut.

Dejte sbohem nevzhledným šmouhám: Následující triky zařídí dokonalý výsledek

Na první pohled se zdá, že na mytí oken vůbec nic není. Ale opak je pravdou. Když si na mytí oken nedáte záležet, použijete špatné čisticí prostředky nebo špatnou techniku, sklo na oknech nebude vůbec perfektně lesklé. Naopak bude plné nevzhledných šmouh.

Jakým způsobem byste měli umýt okna, aby byl výsledek naprosto dokonalý? Zařaďte do procesu mytí oken následující triky a výsledek si nebudete moci vynachválit.

Zdroj: Shutterstock.com

1. Na počasí záleží

Mytí oken si plánujte zejména dle počasí. Nevyhlížejte však na krásné, slunečné dny. Okna myjte výhradně tehdy, když je venku pod mrakem, ale neprší. Venkovní teplota by přitom měla být minimálně 5 stupňů Celsia.

Z jakého důvodu byste si měli zvolit tento postup? Zajistíte tím, že okna budou po umytí schnout mnohem pomaleji, díky čemuž minimalizujete množství šmouh a map na skle.

2. Zapomeňte na příliš horkou vodu

Okna nikdy nemyjte příliš horkou vodou. Vysoká teplota vody totiž snižuje účinky čisticích prostředků na okna. Proto si připravte vodu, která má ideálně kolem 30 stupňů Celsia.

3. Používejte výhradně prostředky na mytí oken, nikoliv čističe na nádobí

Spousta lidí má tendenci umývat okna jarovou vodou. Mnohem lepšího výsledku však dosáhnete, když budete na okna používat speciální čističe, které jsou určené právě k jejich mytí.

4. Do vody s čističem přidejte ocet

Ještě větší lesk a okna bez šmouh vám zajistí, když do vody s čističem přidáte lihový nebo jablečný ocet. Ocet je totiž skvělý odmašťovač, přidává oknům na lesku a také ničí případnou plíseň, která se nachází v okolí okenních rámů.

5. Připravte si správné pomůcky na mytí oken

Kromě vlažné vody se speciálním čisticím prostředkem je důležité, abyste si na mytí oken připravili i další pomůcky. A to ideálně hadřík na samotné mytí, stěrku a suchou utěrku z mikrovlákna na vyleštění (tj. švédskou utěrku).

Zdroj: Shutterstock.com

Babská rada nad zlato: Vanilkový pudink zajistí absolutní lesk

Okna však nemusíte umývat pouze speciálním čisticím prostředkem. I když se to zdá postavené na hlavu, vyzkoušejte jednoduchý trik s vanilkovým pudinkem, který vašim oknům dodá neuvěřitelný lesk.

Stačí, když v 5 litrech vody o teplotě 30 stupňů Celsia rozmícháte jeden balíček vanilkového pudinku. Pudink nechte ve vodě zcela rozpustit a pak s tímto roztokem začněte mýt okna. Pudink s vodou nechte na skle zaschnout a poté jej přeleštěte suchou švédskou utěrkou.

Další babské rady, díky kterým budete mít okna perfektně čistá

  • Okna dolešťujte klasickým novinovým papírem.
  • Oknům dodá lesk také obyčejná kuchyňská sůl. Stačí když lžičku soli přidáte k vlažné vodě obsahující čisticí prostředek.
  • Dokonalých oken dosáhnete i tehdy, pokud je budete umývat vodou s vlasovým šamponem. Používejte výhradně kopřivový nebo březový. Zapomeňte na krémové šampony a šampony s kondicionérem, ty naopak dělají šmouhy.
Autor:
Publikováno: 6. 4. 2019 14:00 Nahlásit obsah