Kvůli dýmějovému moru izolovali v Číně dvě vesnice. Za tuto nemoc může i konzumace syrových svišťů

Kvůli dýmějovému moru izolovali v Číně dvě vesnice. Za tuto nemoc může i konzumace syrových svišťů Zdroj: Pixabay.com

Dýmějový mor byl v minulosti zodpovědný za celou řadu pandemií. Nyní o sobě dává opět vědět, a to v Číně. Čínské úřady musely aktuálně izolovat dvě vesnice v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, protože dva lidé z těchto obcí zemřeli na dýmějový mor. Jak se tato nemoc projevuje a je pro nás stále nebezpečná?

Muži zemřel na selhání oběhového systému

Čínští zdravotní experti potvrdili, že během prvního srpnového víkendu skonal na dýmějový mor muž z vesnice Su-ťi Sin-cchun nacházející se ve Vnitřním Mongolsku. V důsledku této nemoci u něj došlo k selhání oběhového systému. Místním zdravotníkům není dosud jasné, kde a jak se muž nemocí nakazil. 

Koncem minulého týdne zemřel na dýmějový mor další muž z vesnice Baotou, která se rovněž nachází ve Vnitřním Mongolsku. Příčinou smrti tohoto muže přitom bylo multiorgánové selhání.

Vesnice jsou kompletně odříznuty od okolního světa

V důsledku epidemiologické situace musely čínské úřady obě vesnice kompletně izolovat od okolního světa, aby zabránily dalšímu šíření dýmějového moru. V těchto obcích probíhá dle nařízeného plánu kompletní dezinfekce všech domů. Všichni obyvatelé se navíc musí podrobit testování, aby se u nich nemoc vyloučila nebo případně potvrdila.

Zdroj: Globalnews.com Uvnitř izolovaných vesnic museli jít do přísné karantény také nejbližší rodinní příslušníci zemřelých. V karanténě jsou rovněž další lidé, kteří se s muži nakaženými dýmějovým morem setkali. 

Dýmějový mor se objevil u lidí, kteří jedli syrové sviště

Čínské úřady rovněž nařídily, aby se lidé ve Vnitřním Mongolsku vyhýbali kontaktům s divokými zvířaty a nejedli ani zvěřinu. Dýmějový mor totiž nejčastěji přenášejí blechy žijící na hlodavcích. 

Svědčí o tom i další tři případy, které se v Číně udály v průběhu letošního července. Ke dvou případům došlo právě v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, k dalšímu pak v provincii Khovd. Ve všech třech případech se lidé podle britského listu Mirror nakazili dýmějovým morem po konzumaci syrového svištího masa. Nikdo z nich však nezemřel.

Zdroj: Globalnews.com Proč jsou svišti v Číně tak oblíbení

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v Číně zasyrova konzumuje nejen sviští maso, ale i sviští ledviny. Jak v Číně, tak v sousedním Mongolsku totiž lidé této neobvyklé potravině přiřazují léčebné schopnosti. Části syrových svišťů tak patří k běžným ingrediencím tamní lidové medicíny. Na druhou stranu, sviště si oblíbily i blechy přenášející bakterii Yersinia Pestis, která je původcem dýmějového moru.

Dýmějový mor dokáže člověka zabít do 24 hodin

Jak upozorňuje WHO, dýmějový mor je onemocněním s vysokým rizikem úmrtí. Dospělého člověka dokáže usmrtit za necelých 24 hodin. Jak se morová nákaza projevuje? Způsobuje záněty lymfatické soustavy, které v oblasti mízních uzlin vypadají jako boule (dříve se jim říkalo dýměje). Na těchto boulích vznikají bolestivé měchýřky hnisu, které pokud se nehojí, mění se ve vředy a způsobují sepsi. Dalším příznakem dýmějového moru je horečka, bolest kloubů či zápal plic.

Dnešní moderní medicína dokáže dýmějový mor léčit antibiotiky i celým spektrem dalších léčiv. Podle WHO pro nás není dýmějový mor takovou hrozbou jako ve středověku. Morová nákaza však není vymýcená a stále se vrací v lokálních ohniscích. Ročně touto nemocí onemocní zhruba tisíc až dva tisíce lidí. Jednu z největších posledních epidemií moru přitom zaznamenala Čína v roce 1911, kdy morové nákaze podlehlo více než 63 tisíc lidí.

Autor:
Publikováno: 11. 8. 2020 15:00 Nahlásit obsah