Samnaun – ve znamení manšestru a šampaňského

Samnaun – ve znamení manšestru a šampaňského Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarské středisko Samnaun leží v Dolním Engadinu na rakousko-švýcarských hranicích a je spojený s rakouským velikánem Ischglem, díky čemuž se tu na jeden skipas můžete sklouznout až na 239 km sjezdovek. Třešinkou na dortu je bezcelní zóna Samnaun, takže si přímo na lyžích můžete dojet pro levnější parfémy, lahev Aperolu nebo benzín.

Na samnaunské sjezdovky nás přímo z městečka Samnaun vyvezla dvoupatrová kabinková lanovka, která patří vůbec k největším kabinkám na světě. První jízda je tu psaná už v 8:10, takže kdo chce být na svahu první, musí si přivstat.

Zdroj: Tomáš Rucký Na kopci jste tedy před půl devátou, ale v provozu je jen lanovka N6, ostatní lanovky jsou v provozu až od 9 hodin, takže pozor na to, k jaké lanovce sjedete. Není tu ale touto dobou moc lyžařů, takže si do devíti můžete užít prázdnou manšestrovou sjezdovku 69, a to její modrou i červenou variantu. V podstatě jde o takový fresh track v rámci celodenního skipasu. 

Zdroj: Tomáš Rucký Oproti Ischglu je Samnaun sice menší, ale působí klidněji a přehledněji, sjezdovky nejsou spletité a neustále se nekřižují, takže nemusíte být tolik v pozoru, kdy a odkud vám někdo zkříží cestu. Sjezdovky v Samnaun mají typický alpský dálnicovitý charakter, takže jsou vesměs široké a přehledné.

Zdroj: Tomáš Rucký Najdou se tu ale samozřejmě i příjemné členitější profily, jako jsou padáčky a následně mírnější úseky s nějakou tou zatáčkou, jako je tomu například u sjezdovky 76, nebo větší terénní vlny, které ale jízdu spíš zpříjemní, než aby ji jakkoli ztížily.

Zdroj: Tomáš Rucký Samnaun nehostí ani jednu černou sjezdovku a spíše tu převládají jezdivé červené tratě, pro méně zkušené se tu pak nabízí i pozvolné modré sjezdovky z vrcholu Viderjoch, které patří i k nejdelším v areálu.

Zdroj: Tomáš Rucký Našimi oblíbenými sjezdovkami se staly tratě č. 65 a 67, které mají příjemný sportovní profil, který si říká o stavění lyží na hrany od shora až dolů. Sjezdovky nejsou nikterak náročné a budou vyhovovat širšímu spektru lyžařů. Na tyto tratě vyváží od letoška nová 8 sedačková lanovka Visnitzbahn N2, která je vyhřívaná a díky jejím speciálním sedačkám si budete cestou nahoru připadat jak ve sportovním voze.

Zdroj: Tomáš Rucký Mou favoritkou se ovšem stala trať č. 68b, která je sice z hlavního náměstíčka Alp Trida dobře vidět, dobrou chvíli nám ale trvalo, než jsme se na ni dostali. Je totiž potřeba vyjet nejprve zmíněnou lanovkou Visnitzbahn, dále po trati 66 přejet na lanovku Mullerbahn M2 a odtud se teprve můžete spustit na sjezdovku 68b, která je velmi sportovní, prudká, velmi rychlá, ale po celé délce krásně přehledná, takže se nemusíte bát to tady pěkně pustit. Díky komplikovanějšímu přístupu není tak frekventovaná, takže si tady prázdnou sjezdovku a nějaké ty manšestrové vroubky můžete užít i v 11 hodin.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud už jste dostatečně sportovně vylyžovaní a chcete si užít pohodu, udělejte si švýcarsko-rakouské safari po okruhu „Duty-free-run“. Zabrousíte tak jednou nohou i do rakouského Ischglu a projedete se po hraničním hřebeni, který vám bude postupně odkrývat všechny tvary Alp. Od výstupu ischglské lanovky D2 už jen pozvolně sjíždíte dlouhým okruhem do Samnaun a zastavit můžete prakticky před parfumerií, takže kdo nemá odpoledne čas na nákupy, může učinit přímo na svahu. Po velmi mírné sjezdovce (cestě) se v pohodě na lyžích dostanete až k nástupu na kabinkovou lanovku.

Zdroj: Tomáš Rucký Na oběd můžete v Samnuan volit mezi typickými horskými dřevěnými chalupami, nebo naopak moderními designovými stavbami, jako je například Skybar Saalas u nástupu lanovky Viderjochbahn. Můžete si tu vybrat asi tak z 50 druhů šampaňského, a tak i Aperol Spritz tu má trochu jinou chuť, než jak ho znáte – za mě tedy lepší!

Zdroj: Tomáš Rucký Pořádný „švýcarský“ oběd jsme si pak dopřáli v Sattel Panorama Resturantu v sedle Alp Trida Sattel u výstupu panoramatické kabinky – výhodou je, že si můžete dát o hruškovici navíc, protože dolů už odtud pojedete jen lanovkou. K jídlu doporučujeme tradiční švýcarské Rösti (zapečené brambory na malé pánvičce, můžete si je tu dát s vajíčkem, slaninou nebo šunkou a sýrem) a jako sladká tečka tu za nás vyhrál tvarohový dort s ovocem. Panoramatická terasa orientovaná na jih nás tu díky dlouho trvajícímu sluníčku a výhledu zdržela o trochu déle, než jsme plánovali.

Zdroj: Tomáš Rucký Pro zpestření odpoledního programu se v Samnaun nabízí večerní sáňkování, které se koná každé úterý ve 20:30 z parkoviště Votlas, nebo Ski-Show Samnaun, tedy večerní show na sněhu, kterou můžete shlédnout každé pondělí od 21:15 do 21:45 na sjezdovce Musellahang, která se svažuje přímo do městečka Samnaun. Vstup na show je zcela zdarma, platit budete akorát svařák, jehož vůni se tu dalo těžko odolat.

Zdroj: Tomáš Rucký Samnaun je známé i díky bezcelní zóně, takže tu výhodně nakoupíte benzín (Natural 95 – 1,06 eur, Diesel 1,08 eur), alkohol nebo i parfémy a další kosmetiku. Romantické povahy ať se tu večer projdou v načančaných uličkách Samnaun, „pařmeni“ zas uvítají aprés ski party v podniku El Rico, který zároveň představuje i restauraci v americkém stylu.

Zdroj: Tomáš Rucký

Samnaun v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           6 h 50 min
Celodenní skipas dospělý                                                                 60,50 eur

Celodenní skipas dítě (10-16 let)                                                      38 eur

Celodenní skipas dítě do 10 let                                             zdarma (v doprovodu s rodičem)

Celodenní skipas senior (61 – 80 let)                                                60,50 eur

Celodenní skipas senior 81 a více                                                    37, 50 eur

Webové stránky                                                                       www.samnaun.ch  

Parkování                                                                             parkoviště zdarma přímo u kabiny

Zdroj: Tomáš Rucký V Samnaun jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Samnaun Samnaun Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 18. 1. 2022 10:18 Nahlásit obsah