Tipy SNOW tour: Velký Javor – „hrajeme Champions League v technologiích“

Tipy SNOW tour: Velký Javor – „hrajeme Champions League v technologiích“ Zdroj: Tomáš Rucký

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi světa, a to pouhých 10 minut od českých hranic. Aktuálně se tu o slovo hlásí ladovská zima s velmi příznivými lyžařskými podmínkami.

Na Velkém Javoru (1456 m), nejvyšší hoře Šumavy, leží momentálně 40 až 60 cm sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky kromě horního úseku černé sjezdovky Weltcupstrecke a Osthangstrecke. Alpská atmosféra se tu neprojevuje jen moderními technologiemi v podobě rychlých lanovek a nejlepších roleb, ale také nadstandardně širokými sjezdovkami a celkově když si tu dáte na kopci curry wurst a slyšíte kolem sebe němčinu, může se vám na chvíli zazdát, že jste na pravé alpské lyžovačce, přitom jste jen 2 hodiny od Prahy.

Zdroj: Tomáš Rucký Plně v provozu je aktuálně červená sjezdovka Böhmerwaldstrecke, která je takovou centrální sjezdovkou Arberu a svými parametry může hravě konkurovat širokým alpským dálnicím. Obsluhuje ji rychlá šestisedačka, takže se můžete oddávat carvingové nirváně jednu jízdu za druhou, ani na sedačce nestihnete vychladnout.

Zdroj: Tomáš Rucký Samozřejmě proslulou sjezdovkou na Javoru je černá sjezdovka Weltcupstrecke, na které se jel v minulosti i Světový pohár žen v alpském lyžování. Tato sjezdovka v plné parádě ještě čeká na svoje otevření, dá se tu ale prozatím sklouznout alespoň na její spodní třetině.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovky na Javoru jsou převážně severně orientované, takže zejména teď v lednu bývají skoro v celé jejich délce ve stínu, a tak bývají v dobrém stavu i na odpolední lyžování. Jediný svah, na který i v lednu dosahují sluneční paprsky je příhodně pojmenovaný Sonnenhang, což je šikovný sportovní slalomák rovněž s vlastní šestisedačkou.

Zdroj: Tomáš Rucký

Lyžování na Javoru může být až skoro výkonnostní záležitostí a líbí se tu hlavně sportovcům, kteří vyznávají styl „rychle nahoru, rychle dolu“, nicméně i na Javoru se dají najít méně náročné sjezdovky pro začínající lyžaře. Jsou jimi Damenstrecke, Familienstrecke a Turnhof, který představuje rozhlehlou cvičnou pláň, která je velmi mírná a do nějaké velké rychlosti se vám to tu jen tak nerozjede, takže na první oblouky je to značka ideál.

Zdroj: Tomáš Rucký Že má lyžování na Velkém Javoru vysokou úroveň, to se všeobecně ví. Proč tomu tak ale je, jsme se tentokrát rozhodli podívat trochu blíž na zoubek. Velký Javor si totiž velmi zakládá na moderní technice a letos tu sjezdovky připravuje nová rolba Pistenbully 600, do které byl nainstalován speciální systém LiDAR, jehož úkolem je podrobně mapovat terén pomocí laserového paprsku odraženého od snímaného objektu.

Zdroj: Tomáš Rucký Systém tak vyhodnotí aktuální výšku sněhu ve výseči přímo před rolbou, takže rolbař může rozhrnout sníh právě tam, kam je potřeba a veškeré údaje vidí přímo před sebou na monitoru.

Zdroj: Tomáš Rucký Všechny tyto údaje se samozřejmě obsluze promítají přímo do počítačů a podle toho můžou následně rozjet kanonádu se sněžnými děly Technoalpin, kterých tu mají až na 55 kousků. Pro umístění sněžných děl má Velký Javor až 190 možných míst a podle toho, jaká je na daném místě teplota, vítr nebo výška sněhu spouští přesně ta děla, která jsou nejvíc potřeba.

Zdroj: Tomáš Rucký A jak je zapínají? Přímo na počítači z tepla kanceláře. Dokonce je i na počítači otočí tak, jak je žádoucí, nicméně fyzická kontrola i tak samozřejmě proběhne.

Zdroj: Tomáš Rucký V rámci téhle miniexkurze jsme se byli podívat i na čerpačku, která umí na kopec tlačit vodu v objemu až 160 litrů za sekundu. Pokud by byly ideální klimatické podmínky, je možné s touto celou mašinérií vysněžit kopec už za 5 dní. Velký Javor sám o sobě v tomto směru sám rád tvrdí: „Víme, že nejsme velké alpské středisko, ale na poli moderních technologií hrajeme Champions League!“

Zdroj: Tomáš Rucký Velký Javor samozřejmě není jen o upravených sjezdovkách, ale také o celkovém rodinném vyžití, kdy hlavně dětská aréna Kinder ArBärland představuje skoro až lyžařský ráj pro děti. Ty tu mohou využívat až devět pojízdných pásů a množství nejrůznějších metodických pomůcek od nejrůznějších kuželů nebo kroužků až po slalomová zvířata nebo podjezdové branky.

Zdroj: Tomáš Rucký Nádech Alp je tu cítit nejen z moderních technologií, ale také z gastronomie. V dřevěných hospůdkách s horským vzezřením si tu můžete objednat například curry wurst, Germknödel nebo typickou rakouskou polévku s obřím játrovým knedlíkem (5,60 eur). Hlavní jídlo tu pořídíte v pohodě do 10 eur. Radler (3,60 eur) v půllitru je tu samozřejmost.

Zdroj: Tomáš Rucký Momentálně platí v Německu stejně jako u nás 2G, tedy lyžovat ve skiareálu můžete jen pokud máte certifikát o očkování nebo prodělání nemoci. V případě Velkého Javora procházíte kontrolou certifikátu už na východu z parkoviště, kde obdržíte čipovou kartu, na kterou si pak následně na pokladně koupíte skipas. Na lanovky, a to i na sedačkové, tu platí povinnost respirátoru FFP2, takže nebylo možné mít pouhý nákrčník.

Zdroj: Tomáš Rucký

Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           2 h 30 min
Celodenní skipas dospělý (17-59 let)                                               36 eur

Celodenní skipas student                                                                  34 eur
Celodenní skipas dítě (6-16 let)                                                        26 eur

Celodenní skipas senior (od 60 let)                                                  34 eur

Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě)                                      82 eur

Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 2 děti)                                      92 eur

Webové stránky                                                                                www.arber.de
Parkování                                                                                           2 eura

Zdroj: Tomáš Rucký Na Velkém Javoru jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Velký Javor - galerie Velký Javor - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 13. 3. 2023 13:20 Nahlásit obsah