Paleo dieta se inspiruje stravou pravěkých lidí: Jaká jsou její pro a proti?

Paleo dieta se inspiruje stravou pravěkých lidí: Jaká jsou její pro a proti? Zdroj: Shutterstock.com

Obrovským hitem mezi redukčními dietami je v posledních letech paleo dieta neboli paleolitická dieta. Tento způsob stravování, který nám má pomoci hubnout, se inspiroval stravou dávných lovců a sběračů. Opravdu je paleo dieta tak účinná a zdravá, jak se říká? Čím nám naopak může uškodit?

Paleo dieta: Redukční dieta, nebo způsob životního stylu?

Paleo dieta je způsob stravování, který hlásá návrat do minulosti. Konkrétně do starší doby kamenné neboli paleolitu. Jídelníček této redukční diety, která před nějakým časem zažívala obrovský boom, se inspiruje právě stravou našich předků, kteří svou potravu sbírali nebo lovili.

Někteří lidé na paleo dietu nepohlíží jako na redukční dietu, ale spíš na způsob životního stylu. Vyznavači této stravy jeskynních lidí se totiž navrací zpátky k přírodě a ke konzumaci potravin v jejich přirozené podobě. Podle nich má navíc tento způsob stravování respektovat lidskou genetickou výbavu.

Víte, že? Paleo dieta se dostala na výsluní až v novém tisíciletí. V roce 2013 ji Google označil za nejvyhledávanější redukční dietu roku.

Zdroj: Shutterstock.com

Základní fakta o paleo dietě

 • Stravovací návyky lovců a sběračů aplikuje na současnou dobu.
 • Jídelníček paleo diety je velmi strohý a jednoduchý. Tvoří jej maso (ideálně vepřové a hovězí) a vnitřnosti, ryby a mořské plody, vejce, zelenina, ovoce, ořechy, semena, houby a zdravé tuky nebo dokonce sádlo. Svůj jídelníček můžete doplnit také o med a javorový sirup.
 • V rámci paleo diety nesmíte konzumovat mléčné výrobky, obiloviny (a tím pádem i pečivo), luštěniny, brambory, rajčata (a další lilkové druhy zeleniny), rýži, rostlinné tuky, alkohol, kávu nebo čaj.
 • Paleo dieta zakazuje konzumaci průmyslově vyrobených a zpracovaných potravin.
 • V jídelníčku paleo diety nenajdete žádnou přidanou sůl ani cukr.
 • V rámci této diety, či životního stylu tvoří tuky 50 až 60 procent, bílkoviny 20 až 25 procent a cukry 20 až 30 procent celkového denního energetického příjmu.

Paleo dieta staví na stavu ketózy

Stejně jako Atkinsonova dieta či Keto dieta také Paleo dieta je založena na stavu ketózy, díky kterému dochází k výraznému hubnutí. Alespoň 55 procent denního energetického příjmu by totiž mělo pocházet z masa a mořských plodů a alespoň 15 procent z ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Z toho vyplývá, že jde o nízkosacharidovou dietu, protože procentuální podíl tuků spolu s bílkovinami převládá nad sacharidy.

V případě, že lidský organismus nedostává energii z přijatých sacharidů, začne si ji brát z tukových zásob. Tomuto stavu, který přispívá k hubnutí, se říká právě ketóza. Tímto způsobem můžete každý měsíc shodit až pět kilogramů. Propagátoři paleo diety však upozorňují, že jde o životní styl a hubnutí lze považovat až za jeho vedlejší produkt.

Výhody a nevýhody paleo diety

O žádné dietě nemůžeme říct, že je vyloženě zdravá, nebo nezdravá. Každá má svoje plusy a minusy. Jak je na tom zmíněná paleo dieta?

Výhody paleo diety

 • Zhubnete.
 • Ustálí se hladina vašeho krevního cukru.
 • Vyhnete se průmyslově zpracovaným potravinám. Omezíte tím příjem soli, cukru i „éček“, které mají neblahý dopad na lidské zdraví.

Zdroj: Shutterstock.com

Nevýhody paleo diety

 • Jde o velmi striktní dietu, která vychází ze stravovacích návyků lidí ze starší doby kamenné. Tito lidé jedli pouze tehdy, když měli co, jinak hladověli. Strava plná bílkovin a tuků pro ně byla nutností důležitou pro přežití. Dnešní lidé však mají přirozeně jiné požadavky na výživu.
 • Tato dieta není vhodná pro děti a mladistvé, těhotné a kojící ženy a osoby s chronickými onemocněními.
 • Při klasické paleo dietě se nekonzumují mléčné výrobky. Hrozí vám proto nedostatek vápníku, ale i jiných minerálů.
 • Vzhledem k tomu, že jídelníček paleo diety obsahuje ořechy, ovoce i syrové vejce a maso, tato dieta není vhodná pro alergiky.
 • Strava pravěkých lidí je pro dnešního člověka hůře stravitelná. Při paleo dietě se tak mohou objevit potíže se zažíváním.

Příklad jídelníčku paleo diety

Při kombinaci a zpracování povolených potravin se v rámci paleo diety meze nekladou. Pokud se dáte na paleo dietu, takto bude vypadat váš jídelníček na jeden den:

Snídaně: Tuňák ve vlastní šťávě, listová zelenina

Svačina: Mix lesního ovoce (maliny, borůvky, ostružiny) a vlašské ořechy

Oběd: Hovězí steak se zelenými fazolkami

Svačina: Mrkvový salát s jablkem

Večeře: Vaječná omeleta s houbami

Autor:
Publikováno: 5. 3. 2019 15:00 Nahlásit obsah