Eliška, dítě, které se narodilo po mozkové smrti své maminky, oslavilo 1. narozeniny. Jak se jí vede?

Eliška, dítě, které se narodilo po mozkové smrti své maminky, oslavilo 1. narozeniny. Jak se jí vede? Zdroj: fnbrno.cz

Před rokem teprve 27letá Eva z Třebíče utrpěla vážnou mozkovou příhodu. I když lékaři jednali rychle a snažili se mladou ženu zachránit, bohužel se jim to nepodařilo. Když vyšlo najevo, že je ve 4. měsíci těhotenství, její rodina spolu s lékaři ji dlouhých 117 dní udržovali na přístrojích, aby zachránili alespoň její dítě.

Když se malá Eliška 15. 8. 2019 narodila, lékaři Evu od přístrojů odpojili. Jak se malé bojovnici, která před pár dny oslavila své 1. narozeniny, daří? Tento smutný příběh začal loni, když koncem dubna přišel Evin manžel domů z noční služby a zarazil jej nezvyklý pláč malého syna. “Najednou mi došlo, že ten pláč je nějak jiný, tak jsem vyběhl po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi. Matěj stál u své maminky celý uplakaný, ale ona stále nedýchala.“

Přestože věděl, jak v takovém případě postupovat a své ženě okamžitě poskytl první pomoc, její stav se v přivolané sanitce zhoršil a musela být vrtulníkem transportována do Brna. Pak přišla krutá zpráva. ”Evičce praskla malformace a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu v sanitce byla prakticky mozkově mrtvá. Není a ani jí nebylo již pomoci,” vysvětlil situaci manžel Vojtěch s tím, že to pro něj byla ta nejkrutější zpráva v životě.

Zdroj: fnbrno.cz “Lékaři nemohli mé ženě pomoci, dokázali však téměř nemožné. Dlouhé měsíce se jim podařilo Evu udržet na přístrojích, aby naše nenarozené dítě mohlo dorůst a přijít na svět. Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinové funkce, bojovali s infekcemi, výživu sestavovali i s ohledem na vývoj dítěte. Několikrát týdně, posléze každý den, monitorovali miminko ultrazvukem.”

Císařským řezem se holčička narodila ve 34. týdnu těhotenství, vážila 2130 gramů a měřila 42 centimetrů. Život její maminky skončil po porodu, kdy ji za přítomnosti rodiny lékaři odpojili od přístrojů. Dívenka dostala jméno Eliška, které její maminka vybrala již na počátku těhotenství. Ve světě je známo přibližně 20 podobných případů ale nikdy se nepodařilo udržet životní funkce ženy tak dlouho jako v případě Evy.

“Malá Eliška nás občas spolu s tatínkem přijde navštívit. Daří se jí dobře,” řekl pro Českou televizi profesor Roman Gál, který stál v čele týmu, jež o Evu pečoval.

Autor:
Publikováno: 31. 8. 2020 11:28 Nahlásit obsah