Rarita v pražské zoo: Narodilo se zde mládě luskouna - jako první v Evropě

Rarita v pražské zoo: Narodilo se zde mládě luskouna - jako první v Evropě Zdroj: Shutterstock

Zoo Praha oznámila velmi krásnou zprávu. Ve čtvrtek 2. února 2023 před čtvrtou hodinou ráno zde přišlo na svět mládě luskouna, a to vůbec jako první v Evropě. Luskouní miminko váží pouhých 135 gramů a na první pohled vám může připomínat živou smrkovou šišku.

Pražská zoologická zahrada chová luskouny krátkoocasé od loňského dubna. Stala se v pořadí teprve druhou evropskou zoo, ve které tento bizarní asijský savec žije.

“Z narození mláděte luskouna máme ohromnou radost, ale současně si uvědomujeme, že příští dny mohou být kritické. Samička Run Hou Tang, kterou máme z Taipei Zoo, však již mládě úspěšně odchovala, takže šance na přežití mláděte by měly být poměrně vysoké,” uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Chov luskounů krátkoocasých je pro pražskou zoologickou zahradu poměrně náročnou záležitostí. Chovatelé musí mimo jiné pro luskouny chystat speciální kaši, která se skládá i z larev včelích trubců. 

A kdy budou moci lidé v Zoo Praha vidět nedávno narozené luskouní miminko? Jak uvedla pražská zoologická zahrada na svých webových stránkách, o této možnosti bude průběžně informovat.

Luskoun krátkoocasý patří k vysoce ohroženým savcům, který je zároveň nejvíce nelegálně obchodovaným savcem světa. Právě pražská zoologická zahrada se zasazuje o jeho ochranu jak v Asii, tak v Africe. 

Zdroj: Shutterstock Přirozenou domovinou luskouna, který ve volné přírodě žije v hlubokých norách a živí se termity a mravenci, je jihovýchodní Asie. Tento zvířecí druh je bohužel ohrožen tradiční čínskou medicínou. Například jen v roce 2010 bylo kvůli nelegálnímu obchodu zabito takřka pět tisíc luskounů. 

V současné době se luskoun krátkoocasý chová pouze v pěti zoo na světě. Kromě Zoo Praha jde o zoologickou zahradu v německém Lipsku, Ueno zoologickou zahradu v Japonsku, Taipei Zoo na Tchaj-wanu a Saigon Zoo ve Vietnamu.

Zdroj: Zoopraha.cz, Cs.wikipedia.or

Autor:
Publikováno: 3. 2. 2023 10:43 Nahlásit obsah