Slovák, který se učí znovu dýchat, zveřejnil svůj boj s koronavirem. Vše začalo kašlem

Slovák, který se učí znovu dýchat, zveřejnil svůj boj s koronavirem. Vše začalo kašlem Zdroj: Facebook.com | Martin Kumičak

Začátkem listopadu byl Slovák Martin K. hospitalizován na ARu v Považské Bystrici s koronavirem. Jeho stav byl tak vážný, že několik dnů bojoval o život. Nad koronavirem naštěstí vyhrál, i když se dle svých slov musí naučit sám dýchat. Svůj příběh o boji s covidem-19 se rozhodl zveřejnit na sociálních sítích.

Slovák varuje ostatní před nebezpečím koronaviru

O slovenském muži Martinovi K., který má za sebou těžký průběh koronaviru, informoval slovenský portál Topky.sk. Tento muž o tom, co prožil, napsal na sociálních sítích. Z jakého důvodu? Rozhodl se vyzvat lidi, aby rozhodně nepodceňovali nebezpečí nového koronaviru a aby na sebe dávali pozor.

První příznaky nákazy koronavirem na sobě pan Martin začal pozorovat 23. října 2020, kdy se u něj náhle objevil suchý kašel. Pár dnů na to šel na PCR test, na který se předem zaregistroval. Výsledek byl pozitivní.

Jeho stav se bohužel velmi rychle zhoršoval. 3. listopadu jej zdravotní záchranná služba převezla na ARO do nemocnice v Považské Bystrici. Měl masivní oboustranný virový a bakteriální zápal plic. Jeho stav však nebyl vůbec dobrý. Z ARa byl proto přeložený na Covid oddělení. Na jeho vlastní žádost jej zdravotníci převezli do Univerzitní nemocnice L. Pasteura v Košicích.

V nemocnicích strávil více než jeden měsíc

Díky péči lékařů a sestřiček začal Martin K. konečně dýchat sám bez kyslíkového přístroje a postavil se i sám na nohy. Do domácí léčby byl propuštěný až 11. prosince, tedy více než měsíc po své hospitalizaci.

Zdroj: Facebook.com | Martin Kumičak “Nyní rehabilituji, což mě čeká ještě dlouho, dále se učím chodit a samostatně dýchat. Své soukromí jsem zveřejnil proto, aby na sebe dávali ostatní pozor a nepodcenili boj s touto nemocí. Mnozí dopadnou lépe než já, ale mnozí se už nevrátí,” uvedl Slovák ve veřejném příspěvku na sociální síti. 

Je rád, že přežil. Mnozí takové štěstí neměli

Tento muž se rozhodl dementovat mýty o tom, že koronavirus je jenom obyčejná chřipka. On sám si dle svých slov myslel, že u něj bude nákaza probíhat velmi mírně, ale opak byl pravdou. Je ale rád, že se již dostal z nejhoršího.

Tento muž na sociálních sítích rovněž veřejně poděkoval zdravotníkům, kteří o něj několik týdnů v nemocnici příkladně pečovali. Díky nim se dostal opět na nohy a může vést aktivní život. “Nezapomínejme ovšem, že ne vždy to dopadne tak šťastně,” dodalo k případu slovenské ministerstvo zdravotnictví s tím, že vyléčený Martin K. si již užívá spokojeného rodinného života.

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2021 11:21 Nahlásit obsah