Tornádo na Jižní Moravě: Jak pomoci lidem ze zasažených obcí?

Tornádo na Jižní Moravě: Jak pomoci lidem ze zasažených obcí? Zdroj: Shutterstock

Jižní Moravou se ve čtvrtek 24. června večer prohnalo jedno z nejničivějších tornád v historii naší země. Kromě velkých škod na majetku si vyžádalo stovky zraněných a bohužel i několik mrtvých. Nejzasaženější jsou obce na Hodonínsku a Břeclavsku. Jakým způsobem můžete lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, aktuálně pomoci?

Ve čtvrtek 24. června večer se Břeclavskem a Hodonínskem prohnala bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků, která byla doprovázená tornádem. Katastrofou bylo zasaženo sedm obcí. Jak uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich, nejvíce zasaženými obcemi jsou Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku.

Podle tiskové mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaely Bothové následkem události zemřeli tři lidé, stovky lidí jsou zraněných. V zasažených obcích aktuálně probíhají záchranné práce. 

“Od rána jsme na místě. V Podivíně zasedá krizový štáb. Zničené a poškozené jsou tisíce domů. !!! Prosíme, nejezděte do postižených oblastí!!! Záchranáři potřebují v těchto chvílích klid na práci. Vaše pomoc bude potřeba v dalších dnech,” informoval v pátek 25. června ráno jihomoravský hejtman Jan Grolich na svém twitterovém účtu.

“Ještě jednou prosím, nejezděte na místo. Domy musí prohlédnout statici a IZS. Mnoho z nich je poškozených tak, že se budou muset demolovat. Ať se nestane další neštěstí při odklízení. Počkejte. Vaši pomoc ještě budeme potřebovat,” apeloval Jan Grolich na dobrovolníky z řad veřejnosti v dalším twitterovém postu.

Jak tedy můžete nyní lidem z obcí zasažených tornádem pomoci?

 Jihomoravský kraj od 25. června spustil krizovou linku. Nabídky pomoci obcím zasaženým tornádem můžete volat na číslo 800 129 921. Tato linka bude fungovat také o víkendu.

✓ Nadace Via spustila sbírku na pomoc obcím zpustošeným tornádem. K pátečnímu ránu vybrala již 22 milionů korun.

✓ Finanční prostředky pro obce a jejich obyvatele ze sedmi jihomoravských zasažených obcí vybírá také Diecézní charita Brno. Přispět můžete platbou na účet či formou dárcovské SMS.

✓ Online charitativní sbírku rovněž založila dárcovská platforma znesnáze21.

✓ Lidé a firmy nabízejí pomoc postiženým obcím i na sociálních sítích. Za tímto účelem vzniklo několik facebookových skupin. Například Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu nebo Pomáháme obětem po tornádu ČR.

Zdroj: ČTK

Autor:
Publikováno: 25. 6. 2021 10:51 Nahlásit obsah