Cena banánů půjde strmě nahoře, varuje odborník. Kvůli klimatickým změnám

Cena banánů půjde strmě nahoře, varuje odborník. Kvůli klimatickým změnám Zdroj: Shutterstock

Banány patří k nejoblíbenějším druhům ovoce na světě. Jak uvedlo BBC News s odvoláním na vedoucího ekonoma OSN pro výživu a zemědělství, cena banánů má jít prudce nahoru. A to hlavně kvůli dopadům klimatických změn.

Vedoucí ekonom z Organizace spojených národů (OSN) pro výživu a zemědělství Pascal Liu označil klimatické změny za obrovskou hrozbu pro dodávku banánů a zdůraznil negativní dopady rychle se šířících chorob, které napadají banánovníky.

Problémy s dodávkami banánů v současnosti vznikly kvůli bouřím na moři, ale odborníci se obávají, že klimatické změny a šíření nemocí budou pro banánový průmysl ještě větší výzvou.

Zdroj: Shutterstock "Myslím si, že klimatická změna je skutečně obrovskou hrozbou pro banánový sektor," uvedl Pascal Liu z OSN pro BBC News. 

Kromě toho, že extrémní počasí ovlivňuje produkci, jsou banány citlivé na vzestupy teplot, které by mohly doslova na některých místech vyhladit úrodu. Snad největší okamžitou hrozbou pro pěstování banánů je skutečnost, že stoupající teploty napomáhají šíření nemocí.

Zdroj: Shutterstock Jedním z hlavních problémů je houbová choroba Fusarium Wilt TR4, která pochází z Austrálie a Asie. Toto houbové onemocnění v současnosti ohrožuje úrodu banánů v Africe a jižní Americe. Producenti banánů se  rovněž potýkají s rostoucími náklady na hnojiva, energii a dopravu, což může vést ke zvýšení cen pro spotřebitele. 

Zatímco trh s banány čelí mnoha výzvám, je zřejmé, že budoucnost tohoto oblíbeného ovoce je nejistá. Odborníci varují, že pokud se nezmění aktuální trend, můžeme čekat další zdražení a nedostatek banánů v obchodech.

Zdroj: Bbc.com, Tbsnews.net
Autor:
Publikováno: 26. 3. 2024 12:44 Nahlásit obsah