Mléko s medem není pouze nápojem pro děti: Pomůže vám s nespavostí a zlepší trávení

Mléko s medem není pouze nápojem pro děti: Pomůže vám s nespavostí a zlepší trávení Zdroj: Shutterstock.com

Vzpomínáte na dobu, kdy jste byli malí a rodiče či prarodiče vám na dobrou noc připravovali vlažné mléko s medem, aby se vám lépe usínalo? Tento nápoj si zkuste pravidelně dopřávat i v dospělosti. Spojení medu a mléka totiž našemu zdraví přináší spoustu zdravotních benefitů.

Mléko s medem tvoří ideální kombinaci

Med a mléko jsou dvě potraviny, jejichž kombinace působí přímo blahodárně na naše zdraví. Med vykazuje antioxidační, antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky. V mléce zase najdeme vitaminy A, D a skupiny B, dále vápník, kyselinu mléčnou či živočišné bílkoviny. Vzhledem ke svému složení se tak med a mléko dokážou skvěle doplňovat.

Chutný a zdraví prospěšný nápoj si z těchto dvou surovin jednoduše připravíte tak, že do hrníčku s vlažným mlékem vmícháte jednu až dvě čajové lžičky pravého včelího medu. Dejte si ovšem pozor na to, aby bylo mléko pouze vlažné (a nikoliv horké), v opačném případě by příliš vysoká teplota mohla zničit blahodárně působící látky ukryté v medu. Z jakého důvodu byste tedy měli mléko s medem popíjet každý den?

Podpoříte dobré trávení

Med obsahuje prebiotické kultury. Když si tedy budete pravidelně dopřávat vlažné mléko s medem, obnovíte ve svých střevech zdravou bakteriální mikroflóru, která je nezbytná pro správnou činnost trávicího systému. Navíc omezíte nadýmání a zbavíte se zácpy a křečí.

Zdroj: Shutterstock.com Zmírníte nachlazení a kašel

Spojení mléka s medem má prokazatelné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Tento nápoj vám uleví zejména při infekcích horních cest dýchacích. Pomůže vám tak zmírnit rýmu, nachlazení i kašel.

Dobře se nastartujete do nového dne

Vlažné mléko s medem si nemusíte dopřávat pouze večer. Začněte jej pít hned po ránu na místo kávy. Tento chutný nápoj obsahuje všechny nezbytné živiny, které vás skvěle nastartují do nového dne a dodají potřebnou energii pro fyzickou i duševní aktivitu.

Ulevíte si od stresu

Jste pod stresem? Dopřejte si vlažné mléko s medem. Tento nápoj má totiž zklidňující účinek i na naši mysl. V mozku uvolňuje hormon štěstí serotonin, a navíc snižuje hladinu kortizolu neboli stresového hormonu, v důsledku čehož se vám zlepší nálada.

Zdroj: Shutterstock.com Budete mít silnější kosti

Podle některých studií med zaujímá funkci nosiče a dopravce živin, jež se do našeho těla dostávají z potravy. Když si tedy dopřejete vlažné mléko s medem, z mléka se do vašeho těla dostane vápník, jehož vstřebávání v těle podpoří právě med. Dostatečné množství vápníku v těle je navíc potřebné k tomu, abyste předešli vzniku osteoporózy či zánětu kloubů.

Zbavíte se nespavosti

Pití mléka s medem se odedávna používá k léčbě nespavosti. Konzumace medu způsobuje, že v lidském těle dochází k vyššímu uvolňování inzulinu a zároveň sloučeniny zvané tryptofan. Tryptofan se v mozku následně přeměňuje na hormon serotonin, který navozuje pocit klidu a pohody. Na závěr se serotonin promění ve spánkový hormon melatonin, který nám zajistí klidné usínání i spánek.

Staré civilizace považovaly mléko s medem za elixír života

Pro staré Egypťany, Indy, Řeky či Římany bylo mléko s medem doslova posvátným nápojem. Pili jej zejména proto, aby si zachovali věčné mládí. Vzhledem ke svým antioxidačním vlastnostem má kombinace mléka s medem opravdu prokazatelné anti-aging vlastnosti. Působí protizánětlivě, dodává pokožce potřebnou hydrataci a blahodárně působí i na celkový stav kůže.

Autor:
Publikováno: 6. 1. 2020 12:08 Nahlásit obsah