Chcete se zbavit dotěrných vos? Vyrobte si účinné odpuzovače

Chcete se zbavit dotěrných vos? Vyrobte si účinné odpuzovače Zdroj: Shutterstock.com

Stejně jako milujeme léto, tak nesnášíme dotěrné vosy. Jsou prakticky všude. Sotva si sednete s kávou a dortíkem na terase, nebo se zmrzlinovým pohárem na letní zahrádce restaurace, jdou po vás. A nedají pokoj a nedají. Pokud chcete mít od vos pokoj, vyzkoušejte následující tipy, díky kterým se jich konečně zbavíte.

Dejte si pozor na to, co jíte a pijete i jak voníte

Když sedíte venku na terase, vosy nejvíc přitahuje to, co jíte a pijete. Největším lákadlem jsou pro ně sladká jídla a nápoje. Vosy rovněž milují sladké parfémy a vůni lidského potu. Pokud tyhle podmínky splňujete, vosy s vámi budou vždy rády stolovat. 

Na jídlo proto mějte po ruce poklopy ze síťoviny a sladké nápoje i piva si vždy něčím zakryjte - klidně i obyčejným talířkem nebo podtáckem v restauraci. Aby po vás vosy nešly, vyhněte se sladkým parfémům. Raději použijte deodorant neutrální vůně a zápěstí, krk a oblast za ušima si potřete éterickým citronelovým olejem, který zároveň skvěle funguje jako přírodní repelent.

Tip: Jako přírodní repelent můžete použít také levandulový esenciální olej nebo olej ze šanty kočičí.

Zdroj: Shutterstock.com

Mějte na stole voňavý odpuzovač

Na stůl na balkoně či na terase, prostě tam, kde rádi popíjíte kafíčko a dáváte si něco sladkého na zub, umístěte voňavou dekoraci, která bude zároveň odpuzovat vosy. Klidně si na stůl postavte třeba květináček s čerstvou bazalkou. Vosy skvěle odpuzuje také zapálená citronová svíčka nebo rozpůlený citron (limetka), do kterého zapícháte voňavý hřebíček.

Vyrobte si jednoduchý lapač

Největším lákadlem pro vosy je jednoznačně sladká vůně. Nabídněte jim takové množství, aby nemohly odolat: Do nádoby s úzkým hrdlem nalijte cukrovou vodu nebo vodu s větším množstvím sirupu. Tuto nádobu pak přivažte na zábradlí balkonu nebo pod pergolu. Vosy úzkým hrdlem nádoby proletí, ale většinou už nenajdou cestu ven a utopí se.

Zdroj: Shutterstock.com

Vysaďte rostliny, které vosám páchnou

Některé rostliny mají tu schopnost, že vosy přirozeně odpuzují. Proto je  vysaďte do míst, kde jste v minulosti likvidovali vosí hnízdo. Vosám budou vyloženě páchnout a raději odletí pryč. Vyzkoušejte tyto rostliny: levanduli lékařskou, mátu peprnou, bazalku, eukalyptus nebo pelyněk.

Vyzkoušejte imitaci vosího hnízda

Zní to hloupě, ale vosy dokonale odeženete i díky papírovému sáčku, do kterého vložíte nafouknutý dětský balonek. Tuto imitaci vosího hnízda pověste do míst, kde vás vosy nejčastěji obtěžují. Zaručujeme, že od vos tak budete mít do konce léta klid. Když vosy zjistí, že je poblíž jiné vosí hnízdo, nebudou se k němu až do vzdálenosti pěti metrů přibližovat! 

Autor:
Publikováno: 3. 8. 2018 14:00 Nahlásit obsah