Co se zbylým cukrovím, které se nedojedlo? Rozhodně jej nevyhazujte, upečte z něj třeba bábovku

Co se zbylým cukrovím, které se nedojedlo? Rozhodně jej nevyhazujte, upečte z něj třeba bábovku Zdroj: Shutterstock

Zbyla vám po Vánocích spousta cukroví a teď přemýšlíte, co s ním? Nedojedené vánoční cukroví rozhodně nepatří do koše. Můžete jej zužitkovat hned několika způsoby. Přinášíme vám několik tipů, které se vyplatí znát.

Vánoční cukroví vyhazují v Česku statisíce lidí

Napekla jste před Vánoci několik druhů cukroví a myslela jste si, že se po něm během vánočních svátků zapráší? Pravděpodobně teď budete souhlasit s tím, že šlo o mylnou domněnku. Předvánoční věta “to cukroví ještě nejezte” se určitě u vás proměnila v povánoční otázku “proč to už nikdo nechce jíst?”.

Jak upozorňuje CNN Prima News, po vánočních svátcích vyhazuje v Česku nedojedené vánoční cukroví v průměru více než 500 tisíc lidí. A to je velká škoda, protože existuje hned několik možností, jak tomuto plýtvání zabránit. Co tedy se zbylým vánočním cukrovím, které se nedojedlo?

Nejjednodušší způsob: Cukroví zamrazte

Zajímá vás, co s cukrovím po Vánocích? Vyskládejte jej do mrazuvzdorných plastových uzavíracích boxů a jednoduše jej zamrazte. Vánoční cukroví vám následně přijde vhod zejména o Velikonocích, můžete jej z mrazničky vytáhnout v průběhu roku také třeba na narozeninovou oslavou.

Je velmi důležité, abyste vánoční cukroví zamrazovali v uzavíratelné plastové krabičce (nebo případně v sáčku uzavřeném klipsem či gumičkou). Tímto způsobem zajistíte, že se cukroví v mrazničce nevysuší a nenatáhne do sebe nepříjemné pachy.

Vánoční cukroví rozemelte a připravte si z něj moučník

Jestliže chcete po Vánocích smysluplně zužitkovat zbylé cukroví, jenže máte plný mrazák, inspirujte se ověřeným trikem našich babiček a prababiček. Pečené vánoční cukroví rozemelte v mixéru na jemný prášek, ze kterého si upečte bábovku, buchtu na plech či jiný moučník.

S rozemletým vánočním cukrovím v daném receptu pracujte tak, jako byste používali mouku a cukr v jednom. Zajímá vás, jak při pečení moučníků z vánočního cukroví postupovat? Pro inspiraci přinášíme recept na bábovku.

Recept na bábovku z vánočního cukroví

Potřebujete:

  • 4 hrnky rozemletého pečeného vánočního cukroví (např. rohlíčků, lineckého, pracen atd.)
  • 1 hrnek mléka
  • 2 vejce
  • 1 kypřící prášek

Postup:

Rozemleté vánoční cukroví smíchejte s kypřícím práškem, vejcem a mlékem. Vzniklé hladké těsto nalijte do formy na bábovku. Bábovku z vánočního cukroví pečte při 180 stupních Celsia zhruba 45 minut. O tom, že je bábovka hotová, se však na závěr přesvědčte špejlí.

Cukroví darujte do potravinové banky

Jakým dalším způsobem zužitkovat po Vánocích cukroví? Darovat jej můžete do potravinové banky. Zde si rovněž se zbylým vánočním cukrovím smysluplně poradí.

Zdroj: Cnn.iprima.cz, Blesk.cz, Denik.cz
Autor:
Publikováno: 10. 1. 2022 10:37 Nahlásit obsah