Třeští vám hlava a máte kocovinu? Tohle se zrovna děje ve vašem těle

Třeští vám hlava a máte kocovinu? Tohle se zrovna děje ve vašem těle Zdroj: Shutterstock.com

Při slově kocovina se většině z nás udělá lehce nevolno a přeběhne nám mráz po zádech. Ačkoliv je to stav zcela individuální, určité příznaky máme všichni společné. Co kocovinu způsobuje, to víme, věděli jste však to, co se ve vašem těle při ní děje?

Pokud máte za sebou prohýřenou noc plnou alkoholu, téměř s jistotou můžete ráno očekávat nepříjemnou bolest hlavy, nevolnost, zvracení, třes, únavu, pocení a v některých případech i průjem. Tělo se jednoduše musí s větším přísunem alkoholu poprat po svém a zpravidla nám to dává pěkně „sežrat“.

Proč je nám špatně?

Klíčovou roli v celém procesu kocoviny hrají játra. Ty mají za úkol alkohol zoxidovat na acetaldehyd, který je následně přeměněn na kyselinu octovou, která pro naše tělo již není toxická. Pro nás je však v tomto případě důležitý právě acetaldehyd, který je toxický a reaktivní. Ten způsobuje například zvýšení tepové frekvence nebo zčervenání.

V důsledku toho všeho se více potíme a uvolňujeme tělesné teplo, což je fakt, který vyvrací zaryté pravidlo, že alkoholem se člověk nejrychleji zahřeje. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, konzumací alkoholu v zimě jen rychleji ztrácíte tělesné teplo a hrozí rychlejší umrznutí.

A proč nás bolí hlava?

Mohou za to rozšířené krevní cévy, které přivádějí krev do mozku. To při konzumaci alkoholu způsobuje dehydratace, za což odpovídá snížené vylučování antidiuretického hormonu. V praxi to vypadá tak, že ačkoliv jste celý večer něco pili a strávili hodiny na toaletě, ráno si připadáte, jako kdybyste byli na poušti. K nepříjemnému pocitu sucha v ústech se navíc přidá i únava, protože jak je o alkoholu známo, narušuje spánkové rytmy. Takže i když se vrátíte v poměrně rozumném čase ale v alkoholovém opojení, můžete počítat s tím, že se příliš dobře nevyspíte.

Zdroj: Shutterstock.com A v neposlední řadě, důsledkem nadměrné konzumace alkoholu, je pokles hladiny krevního cukru a bolest žaludku. K bolesti žaludku dochází v důsledku podráždění žaludeční sliznice alkoholem a zvýšenému výskytu žaludečních šťáv, což je při popíjení zcela normální.

Jak kocovině předejít?

  • Prvním pravidlem, které by měl každý, kdo má před sebou nějakou akci či oslavu, dodržovat, je pořádně se předtím najíst. Když váš žaludek bude plný, jeho podráždění nebude tak velké.
  • Během večera popíjejte i obyčejnou vodu. Když budete dodržovat i tohle, snížíte tak ranní následky dehydratace.
  • Je prokázáno, že čiré alkoholické nápoje, jako je například gin nebo vodka, jsou pro naše tělo lépe stravitelné. Je to tím, že obsahují menší množství kongenerů, které jsou hojně obsaženy třeba v rumech nebo ve whisky.
  • Nesnažte se kocovinu vyléčit aspirinem či podobným lékem. Sice vás přestane bolet hlava, ale více vám podráždí žaludeční stěnu

Autor:
Publikováno: 29. 1. 2021 13:13 Nahlásit obsah