Invaze asijských berušek: Jak se proti nim bránit a co na ně pomáhá?

Invaze asijských berušek: Jak se proti nim bránit a co na ně pomáhá? Zdroj: Shutterstock

Obklopily vaše okenní parapety a rámy asijské berušky? Tento druh hmyzu, který navíc pěkně kouše, dokáže znepříjemnit podzimní měsíce. S příchodem chladného počasí totiž asijské berušky hledají úkryt, a právě proto pořádají invazi na domy a byty. Chcete vědět, jak se proti asijským beruškám bránit? Prozradíme vám, co na ně platí.

Není beruška jako beruška: Jak poznáte berušku asijskou?

Beruška asijská (neboli slunéčko asijské či slunéčko východní) je malý brouček měřící 6 až 9 milimetrů, jehož původní domovinou je východní Asie. I když se v Evropě jedná o nepůvodní druh, je na tom kontinentě velmi rozšířen. Beruška asijská se totiž dokáže množit až 13krát rychleji než naše původní slunéčko sedmitečné. Tento invazivní druh navíc nemá v našich zeměpisných šířkách žádné přirozené nepřátele, kvůli čemuž se jeho stavy stále zvyšují.

Jak slunéčko asijské poznáte? Tento brouček má spoustu barevných variant. A to například červenou s černými tečkami, oranžovou s černými tečkami, černou s červenými tečkami, červenou bez teček nebo černou s oranžovými tečkami. Počet teček na krovkách je také velmi variabilní. Oproti slunéčku sedmitečnému, který je původním druhem slunéčka v Česku, má beruška asijská bílé okraje předohrudi a lištu na zadní části krovek.

Zdroj: Shutterstock Beruška asijská kouše a páchne

I když beruška asijská vypadá jako nevinný brouček, zdání klame. Umí totiž kousat a u citlivějších jedinců dokáže vyvolat alergickou reakci. V případě ohrožení navíc beruška asijská vylučuje tekutinu, která výrazně zapáchá a dělá špatně odstranitelné skvrny.

Invazní beruška asijská byla v Česku poprvé pozorována v roce 2006. V roce 2017 se již vyskytovala takřka na celém území tuzemska, a to často v masovém počtu. V podzimních měsících slunéčka asijská i v Česku nalétávají ve velkých počtech na budovy, aby se následně dostaly do tepla a mohly přezimovat.

Tipy, jak si poradit s invazí berušek

Obsypaly vaše okenní rámy teď na podzim berušky asijské? Zbavte se tohoto dotěrného hmyzu jednou provždy. Poradíme vám, co proti beruškám pomáhá, aniž byste museli vzít do rukou sprej proti hmyzu.

Na berušky asijské platí smetáček nebo vysavač

Trápí vás invaze berušek asijských? Sáhněte po smetáčku a lopatce a kolem okenních rámů je vymeťte. Následně je odneste dále do přírody, kde si najdou nové stanoviště. Berušky asijské můžete kolem okenních rámů vysát také vysavačem. 

Zdroj: Shutterstock Venkovní rámy oken otřete chlorovým čističem

Chcete-li předejít invazi asijských berušek, všechny venkovní rámy svých oken omyjte chlorovým čističem. Jelikož tento přípravek beruškám nelibě zapáchá, jeho vůně je spolehlivě odradí a poletí raději jinam.

Jděte na to přírodně: Vsaďte na mátu peprnou nebo ořešákové listí

Nastěhovali se na vaše okno berušky? V boji proti nim nemusíte používat pouze chemii. Pokud se jich chcete zbavit ekologicky, pěstujte na okenních parapetech mátu peprnou, která beruškám nevoní. Na okenní parapety můžete rozložit také listy ořešáku královského, které berušky svou vůní také spolehlivě odradí.

Zdroj: Wikipedia.org, Tn.nova.cz, Bydleni.instory.cz
Autor:
Publikováno: 10. 10. 2022 09:39 Nahlásit obsah