Jak srazit vysokou teplotu přírodní cestou: Pomůže ochlazující sprcha či bylinky
Vysoká teplota je ukazatelem toho, že s naším tělem není něco v pořádku. Zatímco zvýšenou teplotu do 38 °C radí lékaři nesrážet, neboť jde o obranný mechanismus těla, v případě déletrvající horečky nad 38 °C už je vhodný pravý opak. Kromě klasických léků můžete vysokou teplotu srážet také přírodní cestou. Co vše vám pomůže?
První pomoc proti horečce: Snižte teplotu v místnosti, ve které jste
Máte vysokou horečku? V prvním případě snižte teplotu v místnosti, ve které pobýváte. Pravidelně větrejte, ať se k vám dostane chladný a čerstvý vzduch. Abyste se cítili lépe, noste oblečení z lehkého a prodyšného materiálu, které usnadní odpařování potu.
Své tělo hydratujte: Čistou vodou a polévkami
Srazit vysokou teplotu vám pomůže i pravidelný přísun tekutin. V průběhu dne vypijte alespoň dva litry čisté vody. Není od věci, když do ní přidáte plátky citronu nebo limetky. Své tělo hydratujte také čistým drůbežím vývarem. I když na tuto polévku nemusíte mít chuť, dodá vám živiny.
Dejte svému tělu více přírodního vitaminu C
Jak dále přistupovat ke srážení vysoké teploty? Dbejte na to, aby vaše tělo dostalo více přírodního vitaminu C. V průběhu dne vypijte tři šálky šípkového čaje, anebo si připravte rakytníkový sirup.
Vysokou teplotu srazíte i některými bylinkami
Při vysoké teplotě nad 38 °C vám uleví i bylinky. Naše babičky si oblíbily zejména čaj z květu bezu černého, který snižuje teplotu. Nedaly dopustit ani na čaj z květů lípy srdčité, která podporuje pocení. Často mezi sebou obě bylinky kombinovaly.
Na srážení horečky se v lidovém léčitelství používá také čaj z meduňky lékařské, která snižuje teplotu a podporuje pocení. Ke snižování vysoké teploty je vhodná také šťáva připravená z domácího malinového sirupu, který si s oblibou připravovali na zimu už naši předci. Malinovým sirupem léčili horečnatá onemocnění a nemoci z nachlazení.
Vyzkoušejte ochlazující koupel nebo sprchu
Chcete-li srazit vysokou teplotu, vhodné jsou také ochlazující koupele nebo sprchy. “Připravte si vlažnou lázeň, ponořte se do ní na půl až 1 minutu a postupně ji ochlazujte. Aplikujte každou půl hodinu až do snížení horečky. Vhodná je i postupně ochlazovaná sprcha. Sprchování nebo koupel má trvat jen krátkou dobu,” doporučuje doktor a bylinkář Zbyněk Mlčoch na svém webu Bylinky pro všechny.
Horečku zkuste srazit omýváním nebo octovými ponožkami
Horečku účinně snižuje také omývání studenou vodou. Namočte bavlněný kapesník do studené vody a nejprve jím nemocnému otírejte ruce směrem k srdci. Ruce mu poté zakryjte a následně tento úkon provádějte také na jeho chodidlech.
Naše babičky nedaly při snižování vysoké teploty dopustit ani na octové ponožky. Jaká je podstata tohoto babského triku? Smíchejte čtvrt litru studené vody a tři lžíce octa. Do octového roztoku namočte ponožky z hrubšího materiálu, vyždímejte je a poté navlékněte na chodila. Na mokré ponožky navlečte suché ponožky a lehněte si na 20 minut do postele pod peřinu. Následně si octové ponožky sundejte. V případě potřeby opakujte ještě jednou maximálně dvakrát za den.