Kam umístit orchidej, aby kvetla: Držte se hned několika pravidel

Kam umístit orchidej, aby kvetla: Držte se hned několika pravidel Zdroj: Shutterstock

Milujete orchideje a nemůžete se nabažit jejich pestrobarevných květů? Aby tato oblíbená pokojová rostlina prospívala, zkuste dodržovat několik zásad jejího pěstování. Nejde pouze o zálivku, přihnojování či pravidelné přesazování, velmi důležité je také správné umístění orchideje. Na jakém místě vám bude tato pokojovka nejvíce prospívat?

Správné umístění orchideje je základ

Pěstované orchideje umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Toto stanoviště by mělo být orientováno na východní, jihovýchodní nebo jižní stranu, kam dopadá jasné a nepřímé světlo, které orchideje milují. 

Podstatné je, aby tyto pokojovky nebyly vystaveny nadměrnému slunečnímu záření, ale aby se zároveň nenacházely ani v nadměrném stínu. Vyhněte se raději umístění orchidejí na severní straně, která je stinná a studenější a kde by rostlina zvláště v zimních měsících velmi strádala. Orchidejím neprospívá ani umístění na západní straně, která je zvláště v létě nadměrně rozpálená.

Zdroj: Shutterstock Orchideje patří do každé místnosti, která je světlá a teplá

Orchideje můžete na východní, jihovýchodní či jižní stranu umístit prakticky do každé světlé místnosti svého bytu či domu. Jelikož tyto pokojové rostliny milují teplo, teplota v pokoji by se měla pohybovat mezi 20 až 25 stupni Celsia a ani přes noc by neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia. 

Orchideje si libují ve vlhkém prostředí. Proto by v místnosti, v níž je budete pěstovat, neměl být suchý vzduch. Aby vám orchideje prospívaly, zkuste jim také pravidelně rosit listy pomocí rozprašovače naplněného vodou pokojové teploty.

Místnost, ve které orchidej prospívá nejvíce

Nejlepším místem pro umístění orchideje je východní, jihovýchodní či jižní strana co nejblíže k oknu v obývacím pokoji, jídelně nebo pracovně. Tyto pokoje patří v rámci domu či bytu k těm nejteplejším a nejsvětlejším. Orchidej můžete umístit také do ložnice. Zde by však mohly této pokojové rostlině ublížit nižší teploty a večerní větrání, které jsou tolik nezbytné ke kvalitnímu spánku.

Zdroj: Shutterstock Spousta lidí s oblibou dává orchidej také do koupelny. Orchideje zde ocení vyšší vlhkost vzduchu, koupelna je pro ně však velmi tmavou místností. Vlhkost v kombinaci s minimálním osvětlením tak může naopak podpořit hnilobu orchidejí. Velmi si také rozmyslete, zda chcete orchidej umístit na chodbu či do předsíně. V těchto místnostech jsou orchideje vystaveny nižším teplotám, průvanu a často i nedostatku světla, což opět nelibě nesou.

Orchidejím vyberte stálé místo, které již neměňte

Pokud si zakoupíte kvetoucí orchidej, vyberte jí s předstihem stálé stanoviště, které již nebudete měnit. Jestliže budete s touto rostlinou hýbat a stále ji přemisťovat, je pravděpodobné, že se z několikanásobné aklimatizace unaví, což se nepříznivě projeví na její kráse.

Zdroj: Gardeningchores.com, Bloomifique.com, Hobby.instory.cz

Autor:
Publikováno: 16. 3. 2022 10:00 Nahlásit obsah