Zemřela nejstarší panda světa. Xin Xing v létě oslavila 38. narozeniny

Zemřela nejstarší panda světa. Xin Xing v létě oslavila 38. narozeniny Zdroj: Foozine.com

Koncem prosince 2020 oznámila světu smutnou zprávu zoologická zahrada v čínském Čchungu-čchinugu. V 38 letech zde zemřela nejstarší panda na světě chovaná v zajetí. Tato samice jménem Xin Xing, která porodila a vychovala celkem 36 pandích mláďat, již měla dlouhodobé zdravotní problémy.

Xin Xing porodila 36 mláďat, má 153 přímých potomků

Samice pandy velké Xin Xing se narodila v roce 1982 v chráněné svatyni v centrální provincii S´- čchuan. V jednom roce byla coby pandí mládě převezena do zoologické zahrady v Čchungu-čchinugu, která se stala jejím domovem. 

Xin Xing velkým dílem přispěla k záchraně svého ohroženého druhu. Porodila celkem 36 mláďat, v současné době má již 153 přímých potomků. Tyto pandy velké nyní žijí nejen v Číně, ale také v Japonsku, USA nebo Kanadě.

Panda začala po 38. narozeninách chřadnout

V srpnu 2020 pandí samice Xin Xing oslavila 38. narozeniny, a i ve svých letech se těšila dobrému zdraví. V průběhu podzimních měsíců však začala chřadnout. Již v říjnu byla dle ošetřovatelů letargická a neměla chuť k jídlu. 

Zdroj: Foozine.com Rovněž se jí hůře dýchalo, měla kašel a špatně se pohybovala. K těmto problémům se dále přidalo střevní onemocnění a břišní distenze.

V přepočtu na lidský věk se dožila více než sta let

Xing Xang zemřela v prosinci 2020 na multiorgánové selhání. Tato nejstarší panda na světě chovaná v zajetí se dožila 38 let a čtyř měsíců. V každém případě jde o moc krásný věk. Jak píše BBC, v přepočtu na lidský věk by se Xin Xing dožila zhruba 110 až 130 let.

Dle zoologů se pandy velké ve volné přírodě dožívají maximálně 20 let, v zajetí pak nanejvýše 30 let. Zoologové přitom zaznamenali kolem 30 pand velkých, které v zajetí žily déle než 30 let. Právě samice Xin Xing je mezi nimi a drží prvenství.

Autor:
Publikováno: 8. 1. 2021 13:55 Nahlásit obsah