Nejčastější mýty o houbách, kterým se nevyplatí věřit

Nejčastější mýty o houbách, kterým se nevyplatí věřit Zdroj: Shutterstock

Že houby rostou nejvíce po ránu, že červivé a okousané houby jsou jedlé, anebo že otravu houbami zmírníte mlékem? Mykologové nad těmito tradičními mýty o houbách jenom nevěřícně kroutí hlavou. Kde je tedy pravda?

Houby rostou nejvíce po ránu

Že houby rostou nejvíce po ránu? Tomuto mýtu rozhodně nevěřte. Když jsou příznivé podmínky, houby rostou stejně v kteroukoliv denní dobu. Je však pravda, že nejlepší je vyrazit na houby hned brzy po ránu. Takto budete mít největší jistotu, že vám je nikdo jiný na vašem osvědčeném místě nevysbírá.

Zdroj: Shutterstock Červivé a okousané houby jsou rozhodně jedlé

Tomuto mýtu také nevěřte. Pokud v lese narazíte na houbu, která je okousaná od plžů či lesní zvěře a prolezlá červy, nemusí jít výhradně o jedlý druh. Může se jednat také o houbu jedovatou.

Zejména slimáci a hmyz mají ve srovnání s člověkem jiné fungování metabolismu. Toxiny v jedovaté houbě, které by mohly člověku ublížit, jim tak nemusí nijak uškodit.

Mléko zmírňuje otravu houbami

Pokud se přiotrávíte houbami, je dobré, abyste vypili co nejvíce mléka, radí další velmi častý mýtus o houbách. Nevěřte mu ovšem. Žádná seriózní vědecká studie zatím toto tvrzení nepotvrdila. 

Máte-li tedy podezření na otravu houbami, ihned vypijte vlažnou slanou vodu a snažte se vyvolat zvracení. Rozhodně nepijte mléko. Poté se nechte co nejrychleji dopravit do nemocnice nebo zavolejte rychlou záchrannou službu. Při otravě houbami vám bude nápomocna i non-stop linka Toxikologického informačního střediska (224 915 402 nebo 224 919 293).

Zdroj: Shutterstock Hřib vyroste za jeden den

Že houba vyroste za jeden den, je další houbařský omyl. Za jeden den vyroste tak maximálně hnojník, pokud si chcete počíhat na hřib smrkový či dubový, musíte být mnohem trpělivější. Jestli tedy plánujete, že vyrazíte do lesa na místo, kde jste předchozí den našli malého praváka a očekáváte, že zde na vás bude čekat velký hřib spolu s menšími bratříčky, musíme vás zklamat.

Houby rostou po dešti

Zapršelo a vy následující den vyrážíte s košíkem do lesa? V tom případě jste uvěřili dalšímu houbařskému mýtu, který říká, že houby rostou po dešti. Ovšem není tomu tak. Je sice pravda, že houby potřebují ke svému růstu vláhu, ovšem plodnice hub se podle mykologů začínají klubat nejdříve deset dnů po dešti. 

Zdroj: Mkplzen.estranky.cz, iReceptar.cz

Autor:
Publikováno: 25. 8. 2021 14:05 Nahlásit obsah