Opičí orchidej je unikát z Jižní Ameriky. Její květy se podobají tváři paviána

Opičí orchidej je unikát z Jižní Ameriky. Její květy se podobají tváři paviána Zdroj: Shutterstock

Na světě existuje více než na dvacet tisíc druhů orchidejí. Každý druh se liší barvou, tvarem i vůní květů. Věděli jste ale, že existuje opičí orchidej, jejíž květy připomínají opičí tvář? Tato vzácná exotická květina rodu Dracula simia či Dracula gigas roste ve volné přírodě v Jižní Americe a má velmi výjimečný vzhled.

Květy orchidejí, které připomínají zvířata

Orchideje jsou vznešené rostliny, které vás dokážou ohromit svou velkolepou krásou. Pozoruhodné jsou zejména orchideje, které rostou ve volné přírodě, protože využívají skvělých maskovacích triků a jejich květy se často podobají volně žijícím živočichům.

Za pozornost stojí například Ophry apifera neboli včelí orchidej, jejíž květ vypadá jako včela. Na tuto orchidej můžete narazit ve Velké Británii, Skotsku a Severním Irsku. V Číně, Japonsku, Koreji a Rusku roste Habenaria radiata, jejíž květy připomínají bílou volavku. Květy australské orchideje Caleana major se zase podobají kachně v letu. 

Jihoamerická opičí orchidej: Opravdový unikát

Opravdovým unikátem mezi orchidejemi jsou Dracula simia a Dracula gigas, které rostou na svazích vysokých hor v Ekvádoru a Peru, a to nejčastěji v nadmořské výšce kolem 2000 metrů. Mezi sběrateli jsou tyto orchideje velmi ceněné, protože jejich květy připomínají výraznou opičí tvář. Někdo v nich konkrétně vidí také tvář paviána.

Díky vzhledu svých květů si Dracula simia a Dracula gigas vysloužily přezdívku opičí orchidej. Právem, co myslíte? Tyto opičí orchideje milují nižší teploty a polostín. Pokud nerostou ve volné přírodě, ale jsou pěstovány v interiéru, musíte jim věnovat extra velké množství péče. Jedině tak se vám odvděčí svou výjimečnou krásou.

Opičí orchideje voní po pomerančích

Dracula simia a Dracula gigas vás zaujmou nejen krásou svých květů, které na první pohled připomínají pestrobarevné opičí tváře. Opičí orchideje jsou velmi originální také svou vůní. Jejich květy totiž voní po zralých pomerančích.

Vzácné opičí orchideje kvetou v ekvádorských a peruánských horách v průběhu celého roku. Svou neobvyklou krásou přitahují řadu lidí, kteří se je do hor vyráží objevovat. Orchidejím Dracula simia a Dracula gigas se přitom nejvíce daří ve volné přírodě, při pěstování v interiérech za běžných podmínek již tolik neprospívají.

Zdroj: Dengarden.com, Taksidomodedovo.com, Marthastewart.com

Autor:
Publikováno: 11. 2. 2022 13:12 Nahlásit obsah