Rušička signálu zamykání automobilu je novou zlodějskou fintou. Jenom Praha hlásí desítky vykradených aut

Rušička signálu zamykání automobilu je novou zlodějskou fintou. Jenom Praha hlásí desítky vykradených aut Zdroj: Shutterstock

Gangy cizinců, kteří na parkovištích u nákupních domů vykrádají auta, používají novou technickou fintu. Na pomoc si konkrétně berou rušičku signálu zamykání. Když ji použijí, můžete mít pocit, že jste dálkovým ovládáním zamkli své auto, ale opak je pravdou. Jenom v Praze policisté aktuálně řeší desítky případů vykradených aut právě tímto způsobem.

Převážnou většinu krádeží s využitím rušičky signálu zamykání, kterou zablokují vyhlédnuté auto před uzamčením, mají podle Policie ČR na svědomí organizované skupiny cizinců. Gangy cizích státních příslušníků přitom nejčastěji řádí na parkovištích u obchodních center.

“Za pomoci rušiček signálu zablokují vozidla před uzamčením a poté už jen čekají, než se jejich majitelé ztratí z dohledu. Pražští kriminalisté za poslední dobu řešili několik desítek takto vykradených aut a škoda se již vyšplhala na více než tři čtvrtě milionu korun,” informoval policejní mluvčí Richard Hrdina.

Zdroj: Shutterstock Díky kamerovým systémům se policistům daří spoustu krádeží s využitím rušičky signálu zamykání objasnit a pachatele zadržet.

“Jelikož se jedná o cizince, kteří od soudu odcházejí převážně se správním vyhoštěním, tak tento problém zdaleka nekončí. Poté co opustí zemi, si ve své domovině změní na úřadě příjmení a zcela legálně se vrací zpět a ve své činnosti pokračují. Ve druhé variantě se vrací zpět den po uplynutí doby správního vyhoštění a jde prakticky o jakýsi koloběh,” doplnil dále policejní mluvčí.

V době před Vánoci, kdy se parkoviště před obchody a obchodními centry začínají plnit takřka k prasknutí, mohou mít tyto zlodějské gangy velké žně. Policisté proto nabádají k tomu, aby byli lidé před odchodem ze svého zaparkovaného vozu obzvlášť opatrní. Prevence je přitom dle strážců zákona velmi jednoduchá.

Zdroj: Shutterstock V zásadě nenechávejte ve svém autě na viditelném místě nic, co by mohlo zloděje přilákat. Tedy notebooky, telefony, tašky s nakoupeným zbožím nebo kabelky. Poté, co své auto dálkovým ovládáním zamknete, ještě několikrát ručně táhnutím za kliku zkontrolujte, zda je skutečně zamčené.

“Zároveň věnujte zvýšenou pozornost svému okolí, protože rušičky signálu fungují pouze na omezenou vzdálenost a tudíž jsou tito „pozorovatelé“ prakticky vždy na dohled,” doporučil na závěr policejní mluvčí Richard Hrdina.

Zdroj: Policie.cz, Echo24.cz

Autor:
Publikováno: 1. 11. 2023 11:59 Nahlásit obsah