Trpíte arachnofobií? Miliony obřích invazních pavouků v americké Georgii vám přijdou jako noční můra

Trpíte arachnofobií? Miliony obřích invazních pavouků v americké Georgii vám přijdou jako noční můra Zdroj: Shutterstock

Aktuální situace v severní části amerického státu Georgia není rozhodně tím pravý šálkem pro arachnofobiky. Tato oblast totiž čelí invazi milionů obrovských pavouků výrazně žluté barvy, kteří dosahují velikosti až 7,5 centimetrů. Za scény jako z hororu může konkrétně pavouk nefila kyjovitá (Trichonephila clavata), který pochází z východní Asie.

Georgie? Aktuálně nic pro arachnofobiky

Jestliže máte arachnofobii neboli chorobný strach z pavouků, v současné době byste rozhodně nechtěli pobývat v severní části americké Georgie. Zde místní obyvatele děsí miliony invazních pavouků nefil kyjovitých, kteří svými až třímetrovými pavučinami oblékají elektrická vedení, zeleninové záhony nebo poštovní schránky.

Nefila kyjovitá je pavouk dosahující velikosti až 7,5 centimetrů, jehož původní domovinou je východní Asie. A to zejména Japonsko, Čína, Korejský poloostrov a Tchaj-wan. V americké Georgii byl poprvé spatřen v roce 2014, od té doby se jeho populace výrazně rozšiřuje.

Nefila kyjovitá se do Georgie dostala pravděpodobně v kontejneru

Jak se tento velký invazní pavouk vůbec do Georgie dostal? Jak uvádí agentura AP, pravděpodobně v jednom z přepravních kontejnerů, který sem v minulosti doputoval z východní Asie.

Přestože řada lidí má z invaze milionů pavouků panickou hrůzu, sami přírodovědci tvrdí, že nefila kyjovitá není pro lidí, psy, kočky a jiné zvířecí mazlíčky nijak nebezpečná. “Jsou neškodní. V případě ohrožení mohou kousnout, ale nemají tak silný skus, aby pronikli přes kůži. Otázkou spíš je, jaký dopad bude mít tento druh pavouka na jiné druhy a životní prostředí jako celek,” řekl pro agenturu AP entomolog z Georgijské univerzity Will Hudson.

Obří pavouci mají i své příznivce

Přírodovědci očekávají, že většina těchto obřích pavouků zemře v Georgii vlivem chladného počasí do konce letošního listopadu. Panují však obavy, že se zde v příštím roce nefila kyjovitá vyskytne ve stejném nebo větším množství a že se objeví také v dalších amerických státech.

I když invaze obřích pavouků se žlutými pruhy budí u většiny obyvatel americké Georgie hrůzu, nefila kyjovitá má také své fanoušky. Například Anthony Trendl z města Suwanee založil webovou stránku Jorospider.com, na které s ostatními sdílí své nadšení z tohoto invazního druhu pavouka.

Zdroj: APnews.com, Sciencealert.com
Autor:
Publikováno: 19. 11. 2021 10:15 Nahlásit obsah