Věci, které denně používáme, mají také datum spotřeby. Podívejte se na to, které to jsou

Věci, které denně používáme, mají také datum spotřeby. Podívejte se na to, které to jsou Zdroj: Shutterstock

Většina výrobků včetně potravin má své datum expirace. Jenže věděli jste, že tohle datum mají i věci, které běžně doma používáte a ani by vás nenapadlo je vyměnit? Zde je seznam 10 takovýchto věcí, které je zapotřebí čas od času vyhodit a nahradit je novými.

Polštáře

Ty bychom měli správně měnit každé dva až tři roky. Polštáře totiž bývají opravdovým rájem pro roztoče a také postupem času ztrácejí svůj tvar, což má za následek bolesti krční páteře.

Běžecké boty

Ačkoliv je nenosíte denně, je zapotřebí si občas koupit nové, i když vypadají úplně v pořádku. Jedná se o případy, kdy jste v nich naběhali 400 až 500 km. Po čase totiž boty ztrácejí odpružení, což nevytváří pro vaše klouby ty nejlepší podmínky.

Parfémy

Parfém, který obsahuje éterický olej, by měl být, pokud jej skladujete uzavřený, vyměněn po třech letech. Pokud váš oblíbený parfém skladujete doma otevřený, vyměnit byste jej měli už po dvou letech.

Zdroj: Shutterstock

Ručníky

Vlhkost je ideální prostředí pro tvorbu bakterií, a ačkoliv pravidelně ručníky perete, je potřeba je jednou za tři roky všechny obnovit.

Dudlíky

Většina dudlíků je vyrobena z latexu, u kterého je důležité jej za 2 – 5 týdnů vyměnit, aby se zabránilo tvorbě bakterií, které by v ústech vašeho miminka mohly způsobit bolestivé infekce a záněty. 

Zubní kartáčky

Ty bychom měli nahradit novými každé tři měsíce. Štětiny na zubním kartáčku se rychle opotřebovávají. Kartáček je také dobré vyhodit i po každé vážnější nemoci, abyste se vyhnuli opakovanému onemocnění.

Kartáč na vlasy

Nejenže byste svůj kartáč na vlasy měli alespoň jednou týdně pořádně vyčistit, navíc je potřeba jej jednou za rok nahradit naprosto novým.

Zdroj: Shutterstock

Pantofle

Pravidelným obměňováním domácích pantoflí zabráníte plísňové infekci. Nové papučky si tedy dopřávejte každých šest měsíců. Během této doby ale "bačkory" pravidelně perte.

Repelenty

Používáte je jen občas, když se náhodou vydáte na ryby nebo na výlet do přírody? Nový repelent si kupte každé dva roky, protože po této době jeho účinek vyprchá a zbyde jen nepříjemný odér typický pro repelenty.

Koření

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda vaše koření je ještě v pořádku, je ten, že k němu přičichnete a trošku ochutnáte. Pokud nevoní ani nechutná tak, jak by mělo, je na čase koupit nové. Zpravidla by se však mělo kupovat jednou za tři roky.

Autor:
Publikováno: 10. 9. 2021 10:09 Nahlásit obsah