Jablečný ocet a hubnutí: Jak funguje a jak jej používat

Jablečný ocet a hubnutí: Jak funguje a jak jej používat Zdroj: Shutterstock

Jablečný ocet má spoustu benefitů na lidské zdraví. Zajistí vám nejen krásnější vlasy a pleť. Při správném použití se stane také vaší podpůrnou berličkou při shazování přebytečných kilogramů. Jak tedy jablečný ocet při hubnutí funguje a jak jej používat, aby podpořil úbytek váhy?

Jablečný ocet: Jaké má složení?

Jablečný ocet se vyrábí z jablek tzv. dvoustupňovým procesem fermentace. Nejdůležitější složkou výsledného produktu je kyselina octová, která tvoří 5 až 6 procent. V jablečném octu dále najdete vodu a stopové množství dalších kyselin, k nimž se řadí například kyselina jablečná. 

Jedna polévková lžíce jablečného octa obsahuje zhruba tři kalorie a nemá prakticky žádné cukry. Pokud chcete udělat více pro své zdraví, poohlédněte se po jablečném octu, který má označení surový nebo nefiltrovaný. Obsahuje totiž navíc bílkoviny, enzymy a zdravé bakterie.

Zdroj: Shutterstock Důvody, proč jablečný ocet pomáhá při hubnutí

Některé vědecké studie naznačují, že kyselina octová obsažená v jablečném octu snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu inzulínu, zrychluje fungování metabolismu a podporuje spalování tuků. Vykazuje však i další benefity, které uvítáte, pokud jste se dali na hubnutí.

Kyselina octová, která je hlavní složkou jablečného octa, dále potlačuje chuť k jídlu a snižuje zadržování vody v těle. Omezuje rovněž ukládání tuku v určitých tělesných partiích, a to zejména v oblasti břicha. 

Jak jablečný ocet podporuje hubnutí

Samotnou konzumací jablečného octa se rozhodně nezbavíte nadbytečných kilogramů. Pokud se ale snažíte hubnout tím, že se zdravěji stravujete a pravidelně se hýbete, jablečný ocet vaše úsilí výrazně podpoří.

S konzumací jablečného octa to ovšem při hubnutí nepřehánějte. Každý den si dopřejte maximálně dvě polévkové lžíce jablečného octa, které si můžete rozředit nejen ve vodě. Jablečný ocet, který napomáhá hubnutí, zkuste zařadit rovnou do svého jídelníčku. Jakým způsobem?

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak používat jablečný ocet, pokud hubnete

✓ Ráno, jakmile se probudíte, si dopřejte sklenici vody, do které přidáte jednu polévkovou lžíci jablečného octa. Sklenici vody s jednou lžíci jablečného octa se dejte ještě v odpoledních hodinách.

✓ Pokud nechcete pít pouze vodu s jablečným octem, zkuste ocet zapracovat do pokrmů, které si připravíte během dne.

✓ Smíchejte například lžíci octa s olivovým olejem. Vznikne vám tak zálivka, kterou si dejte na čerstvý zeleninový salát. Touto zálivkou můžete přelít i dušenou či pečenou zeleninu.

✓ Jedna lžíce jablečného octa je při hubnutí vhodná také jako jedna z přísad do smoothie.

Autor:
Publikováno: 24. 3. 2021 12:00 Nahlásit obsah