Netradiční využití kaštanů: Jako ekologický prací prášek nebo prokrvující přísada do koupele

Netradiční využití kaštanů: Jako ekologický prací prášek nebo prokrvující přísada do koupele Zdroj: Shutterstock.com

Kaštany nemusí být pouze součástí podzimních dekorací. Tyto hnědé plody, které se nám v průběhu září a října pletou pod nohama, můžete využít ryze netradičními způsoby. Vyzkoušejte je jako přírodní prací prostředek, léčivou tinkturu na bolavé klouby nebo jako prokrvující přísadu do koupele.

Také si každý podzim nasbíráte spoustu kaštanů, že později ani nevíte, co s nimi? Pokud máte dost výroby podzimních dekorací nebo stavění zvířátek a postaviček, kaštany využijte ryze prakticky. Uplatnění najdou ve vaší domácnosti, tyto hnědé podzimní plody přinášejí spoustu výhod také vašemu zdraví a kráse.

Kaštany jako přírodní prací prášek a gel

Že vás nikdy nenapadlo, že byste si pomocí plodů z jírovce maďalu vyprali v pračce prádlo? Pokud přeci jenom využijete k praní kaštany, budete mile překvapeni. Jakým způsobem si z těchto hnědých podzimních plodů připravíte ekologický prací prášek, který je navíc vhodný pro alergiky?

Zdroj: Shutterstock.com Přineste si z venku hrst kaštanů, které zbavte hnědé slupky. Tyto kaštany nastrouhejte na jemném struhadle nebo je namelte na mlýnku na maso. Zpracované kaštany vložte do plastové nádoby, ve které je mírně zalijte převařenou, a ještě stále teplou (nikoliv vařící) vodou. Když necháte tímto způsobem kaštany macerovat, po čase se začne vytvářet hmota, která se podobá mýdlové vodě.

Minimálně po šesti hodinách kaštany sceďte. Získáte tak ekologický prací gel, který můžete ihned použít k praní v pračce. Kaštany přitom vyperou vaše propocené, zaprášené či mírně špinavé prádlo stejně dobře jako módní mýdlové ořechy. Jak kaštany, tak prací ořechy se od sebe totiž příliš neliší množstvím obsaženého saponinu.

Další využití kaštanů v domácnosti

  • Gel z kaštanů, který jste si připravili, nemusíte používat pouze na praní prádla. Vhodný je také k mytí rukou.
  • Pokud v mlýnku na maso umelete najemno kaštany i s hnědou slupkou, získáte tak ekologický prášek na mytí nádobí, který velmi dobře odmašťuje.

Kaštany jako součást prokrvující koupele

Tři středně velké kaštany zbavte hnědé slupky, nastrouhejte je na jemném struhadle najemno a poté je smíchejte s půl litrem vody. Tuto směs nechte louhovat 12 hodin. Kaštanovou směs následně přelijte do hrnce, postavte na sporák a přiveďte k varu. Poté ji můžete rovnou nalít do vany napuštěné teplou vodou.

Čím je kaštanová koupel pro vaše tělo tak prospěšná? Zlepšuje prokrvení pokožky. Přijde vám vhod tehdy, máte-li problémy se žílami nebo nedostatečným prokrvení končetin. Kaštany v sobě navíc obsahují látku aescin, která zmírňuje bolest kloubů.

Zdroj: Shutterstock.com

Kaštanová tinktura jako přírodní prostředek proti bolavým kloubům

Každý zná léčivou koňskou mast vyráběnou z kaštanu koňského, která se užívá na bolavé klouby. Z kaštanů, které si nasbíráte v přírodě, si však přípravek proti bolavým kloubům vyrobíte i sami doma. Jak na to?

Přineste si třicet kaštanů, které oloupejte a pomelte v mlýnku na maso. Kaštany posléze zalijte půl litrem 40procentního alkoholu (ideálně slivovicí nebo vodkou). Tento základ na kaštanovou tinkturu přelijte do uzavíratelné lahve a nechte jej zhruba čtyři týdny odpočívat v chladu a temnu. Vyluhovanou tinkturu posléze sceďte do nové lahve s uzávěrem a skladujte ji v lednici.

Touto kaštanovou tinkturou můžete zevně léčit bolavé klouby. Zmírní rovněž vaše problémy s křečovými žílami, zlepší prokrvení nohou a pomůže vám také při boji proti akné.

Autor:
Publikováno: 10. 10. 2019 10:18 Nahlásit obsah