Ideální věkový rozdíl mezi partnery: Vědci vypočítali konkrétní číslo

Ideální věkový rozdíl mezi partnery: Vědci vypočítali konkrétní číslo Zdroj: Shutterstock.com

Spousta párů vám řekne, že věk je jenom číslo a když se dva milují, zkrátka není co řešit. Ale co když to není pravda a daný věkový rozdíl se bude za nějaký čas podílet na upevnění, nebo rozpadu vztahu? Vědci z atlantské Emory University se této otázce podívali na zoubek. Vypočítali ideální věkový rozdíl, který zvyšuje šanci na dlouhodobý vztah.

Věkový rozdíl určuje stálost a kvalitu vztahu

Jedním z určujících faktorů, který ovlivňuje kvalitu a stálost partnerského vztahu, je bezesporu věk obou partnerů. Tuto skutečnost si uvědomil také tým vědců z Emory University v americké Atlantě, který se rozhodl spočítat ideální věkový rozdíl mezi partnery. Zajímají vás výsledky?

Zdroj: Shutterstock.com

Čím vyšší věkový rozdíl, tím větší riziko krachu vztahu

Do této studie se zapojily zhruba tři tisíce lidí. Při zjišťování ideálního věkového rozdílu vědci dospěli ke zjištění, kterého si jsou vědomi i někteří z nás: Čím vyšší je věkový rozdíl mezi partnery, tím existuje vyšší riziko toho, že vztah zkrachuje. Je to dáno i tím že různě staří partneři mohou mít velmi odlišné zájmy, koníčky i životní cíle, kvůli čemuž v páru vznikají časté konflikty.

Podle vědců páry s věkovým rozdílem 5 let a více čelí riziku rozpadu vztahu z 18 procent. Pokud je věkový rozdíl mezi partnery 10 let a více, toto riziko vzrůstá až na 30 procent. V případě párů s věkovým rozdílem 20 let a více riziko rozpadu vztahu činí dokonce 95 procent.

Zajímavost: Vědci z Emory University se kromě věku zaměřili také na vzdělání. Dle vzorku lidí, kteří se do studie zapojili, došli k tomu, že pokud je mezi partnery obrovský rozdíl ve vzdělání (například základní škola vs. univerzita), je v tomto případě riziko rozpadu vztahu až 43 procent.

Ideální věkový rozdíl? Co nejmenší

Zajímá vás, k jakému výsledku dospěli vědci při výpočtu ideálního věkového rozdílu mezi partnery? Ideální věkový rozdíl je podle nich 1 rok (maximálně však 3 roky). Do této skupiny patří páry, které mají nejvyšší šanci, že spolu zůstanou po celý život. Pravděpodobnost rozpadu jejich vztahu se pohybuje kolem pouhých 3 procent.

Zdroj: Shutterstock.com Je to dáno tím, že se díky svému takřka shodnému věku dívají na svět podobnýma očima. Jelikož se nacházejí ve stejné fázi života, mají poměrně shodné také záliby a koníčky a zpravidla směřují společně za stejnými životními cíli.

Zjištění, se kterými přišli američtí vědci, jsou jenom čísla, která však nemusí platit ve všech případech. Úspěšnost vztahu totiž nezáleží jenom na věku, ale především na vzájemné lásce a úctě.

Autor:
Publikováno: 22. 1. 2019 12:00 Nahlásit obsah