Jaké zásadní změny se ve vztahu objeví rok po svatbě?

Jaké zásadní změny se ve vztahu objeví rok po svatbě? Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoliv se může zdát, že je svatba jen den, kdy si pár slíbí před svou rodinou a přáteli lásku a věrnost, ve skutečnosti je to jeden z životních milníků, který značí, že již nic nebude jako dřív, a dokonce i osobnosti obou zúčastněných se začínají po svatbě měnit.

Páry si často myslí, že v onen den jen řeknou své „ano“ a v podstatě se vůbec nic nezmění. Možná to tak může na první pohled vypadat, ovšem výzkum Georgijské univerzity říká opak. Tohoto výzkumu se zúčastnilo 169 heterosexuálních párů v různých věkových kategoriích a jak se ukázalo, novomanžele během prvního společného roku projdou několika velmi zásadními změnami.

Justin Lavnera, vedoucí tohoto výzkumu, udává, že se výsledky v tomto výzkumu od sebe nikterak zásadně neliší, ať už se zohledňuje věk, společenský status, délka vztahu ještě před svatbou anebo jestli se jedná o bezdětný pár nebo pár, ve kterém jsou i děti.

Jak tento výzkum ukázal, již po prvním roce se v manželství začíná vytrácet schopnost dělat kompromisy, snaha být na sebe milí a dokonce i ochota vyjít tomu druhému vstříc. Také vyšlo najevo, že ženy po svatbě jsou méně otevřené dobrodružství. V reálu to vypadá tak, že i přesto, že žena před svatbou byla klidně schopná jet se svým partnerem na několik dní pod stan, nyní raději upřednostňuje dovolenou v hotelu někde u moře, pochopitelně s all inclusive programem.

Zdroj: Shutterstock.com Ovšem i u mužů dochází k celkem radikální změně – dříve absolvovali posezení s kamarády u piva nebo na fotbale pravidelně, nyní rok po svatbě nechtějí ani svým kamarádům zvednout telefon a raději svůj volný čas tráví sami se sebou, například na zahradě nebo v garáži či s rodinou. Otázka však je, zda to nedělají jen proto, aby jejich manželky byly spokojené, anebo opravdu proto, že je jim takhle líp? Toť otázka.

Dalším zajímavým zjištěním byl i velmi pozitivní fakt, který se týká především žen, tedy novomanželek. Z výsledků je patrné, že ženy po svatbě začínají být méně neurotické, což zcela jistě potěší i jejich partnery. Jednoduše tedy lze říci, že vdané ženy jsou emocionálně stabilnější, ve větší pohodě a uklidněné.

A poslední velkou výhodou vstupu do manželství je to, že ženatí můži často v tomto svazku začnou být spolehlivější a zodpovědnější, než jak tomu bylo doposud. Možná je to tím, že si uvědomují, že manželství později vede k založení rodiny a tak se i tímto způsobem připravují na roli otce.

Autor:
Publikováno: 18. 2. 2021 13:23 Nahlásit obsah