Drvodělka fialová: Velká včela, která vypadá nebezpečně, ale bát se jí nemusíte

Drvodělka fialová: Velká včela, která vypadá nebezpečně, ale bát se jí nemusíte Zdroj: Shutterstock

V Česku se díky teplejšímu klimatu zabydluje drvodělka fialová. Tuto vzácnou včelu, která žije samotářským životem, poznáte podle černého těla a namodralého až fialového odstínu křídel. Nemusíte se jí však vůbec bát. Tato velká černá včela je totiž neškodná, není agresivní a žihadlo vám uštědří pouze ve výjimečných případech.

Významný opylovač, kterého ze zahrady nevyhánějte

Všimli jste si, že k vám na zahradu v poslední době létá samotářská velká černá včela, která je robustní a hlučná? Tohoto významného opylovače rozhodně nevyhánějte. Jde totiž o drvodělku fialovou, která je velmi užitečná a která vám nijak neuškodí. Pokud k vám tedy drvodělka zavítá na zahradu, měli byste si ji hýčkat.

A jak přilákat drvodělku na zahradu? Pokud pěstujete kvetoucí okrasné rostliny a keře, máte z části vyhráno. Drvodělky milují například jarní okrasné rostliny, letničky, květy bobovitých či hluchavkovitých rostlin, kvetoucí ibišky nebo kvetoucí vistárie.

Zdroj: Shutterstock Drvodělka je blanokřídlý hmyz z čeledi včelovitých

Drvodělka fialová patří mezi blanokřídlý hmyz z čeledi včelovitých. Často dosahuje velikosti až 3 centimetry. Zaujme vás svým lesklým černým tělem s krátkými tmavošedými chlupy, silně ochlupenými nohami a také lesklými nafialovými křídly, která dosahují rozpětí až 4 centimetry.

Tato velká černá včela, která je podobná robustnímu čmeláku, se řadí mezi včely samotářky. Netvoří tedy společenství jako známá včela medonosná. Každá samička drvodělky fialové si totiž buduje hnízdo sama, a to nejčastěji v chodbičkách vydlabaných ve ztrouchnivělém dřevě suchého stromu.

Zdroj: Shutterstock Samičky i samečci drvodělky fialové následně přezimují v prasklinách starých stromů, zdí nebo trámů. S příchodem jara a teplého počasí vylétají a pouštějí se do opylování.

Bodnutí drvodělkou: Je nebezpečné?

Máte strach z bodnutí drvodělkou? Rozhodně není oprávněný. Tyto významné opylovačky jsou totiž velmi plaché a když se setkají s člověkem, zpravidla ihned odletí. Drvodělka fialová tedy není vůbec agresivní. Zaútočí pouze v případě, když ji cíleně vydráždíte. Své žihadlo tak používá až v krajním případě.

Zdroj: Wikipedia.org, Casopisveronica.cz, Ziva.avcr.cz, Homesandgardens.com
Autor:
Publikováno: 22. 6. 2022 10:21 Nahlásit obsah