Pyšná princezna z roku 1952 oslavila 70 let od své premiéry. Co jste o této filmové pohádce nevěděli?

Pyšná princezna z roku 1952 oslavila 70 let od své premiéry. Co jste o této filmové pohádce nevěděli? Zdroj: Shutterstock

Pohádka Pyšná princezna v pondělí 26. září 2022 oslavila již 70 let od své filmové premiéry. Tento černobílý snímek o pyšné princezně Krasomile a spravedlivém králi Miroslavovi milují lidé napříč generacemi. Myslíte si, že Pyšnou princeznu znáte opravdu dobře? Přinášíme několik zajímavostí, které jste o této filmové pohádce možná ani nevěděli.

Princezna Krasomila a král Miroslav se vzali i ve skutečnosti

Filmová pohádka Pyšná princezna z roku 1952 českého režiséra Bořivoje Zemana je opravdu kultovním počinem. Věděli jste ale, že princezna Krasomila v podání Aleny Vránové a král Miroslav v podání Vladimíra Ráže se do sebe zamilovali nejen na filmovém plátně, ale také ve skutečnosti?

Alena Vránová byla v době natáčení manželkou básníka Pavla Kohouta. Následně se ovšem rozvedla a svého hereckého kolegu Vladimíra Ráže si vzala za muže. Měli spolu jednu dceru, Markétu Rážovou. Manželství Aleny Vránové a Vladimíra Ráže však pohádkově neskončilo, rozvedli se v roce plnoletosti své dcery.

Zámek v Půlnočním království se ve skutečnosti nacházel v Hluboké nad Vltavou

Z pohádky jistě víte, že pyšná princezna Krasomila obývala zámek v Půlnočním království. O který zámek šlo ve skutečnosti? O novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou. Filmová pohádka Pyšná princezna zámek v Hluboké nad Vltavou velmi proslavila. Natáčela se zde totiž spousta exteriérových záběrů, které jsou vidět i ve filmu. 

Další místa natáčení Pyšné princezny: Český Krumlov nebo Panská skála

Na jakých dalších místech se filmová pohádka Pyšná princezna v roce 1952 natáčela? Kromě Hluboké nad Vltavou to byla zejména další místa v Jižních Čechách. A to Český Krumlov, Třeboň, Piaristické náměstí v Českých Budějovicích nebo Mokrá Luka u Třeboně. 

Zdroj: Shutterstock Režisér Bořivoj Zeman při natáčení Pyšné princezny zavítal také do Telče na Vysočině, kde zdejší zámek představoval sídlo krále Miroslava, nebo k přírodní památce Panská skála u Kamenického Šenova v Severních Čechách. Zajímá vás, co se konkrétně natáčelo na Panské skále? Jednalo se o legendární scénu z pohádky, kdy se princezna Krasomila skrývá s králem Miroslavem pod čedičovou skálou před hlídkou na koních.

Další zajímavosti o Pyšné princezně

  • Filmová pohádka se v televizi poprvé vysílala až 13 let po své premiéře. Dobovým kritikům vadilo, že je film příliš “kapitalistický”.
  • Herečka Alena Vránová, která ztvárnila roli pyšné princezny Krasomily, zvítězila v roce 1997 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v anketě o nejoblíbenější pohádkovou princeznu.
  • Režisér Bořivoj Zeman viděl Pyšnou princeznu ve střižně skoro 200krát.
Zdroj: Csfd.cz, Denik.cz, Krauzovinacestach.cz, Blesk.cz
Autor:
Publikováno: 27. 9. 2022 10:36 Nahlásit obsah