Pěstování tlustice vejčité zvládne i začátečník. Tato pokojová rostlina je indikátorem zdraví a má spoustu léčebných vlastností

Pěstování tlustice vejčité zvládne i začátečník. Tato pokojová rostlina je indikátorem zdraví a má spoustu léčebných vlastností Zdroj: Shutterstock.com

Tlustice vejčitá neboli Crassula Ovata patří v současnosti k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Nádherně se totiž vyjímá v moderních interiérech. Tento sukulent se vám navíc za správnou péčí odmění spoustou zdravotních benefitů. O kterých příznivých účincích tlustice vejčité na lidské zdraví jste neměli ani potuchy?

Tlustice vejčitá čistí vzduch od škodlivých látek

Crassula Ovata funguje v interiérech jako výborná čistička vzduchu. Uvnitř budov snižuje podíl těkavých organických sloučenin, jako je formaldehyd, benzen, aceton nebo toluen, které působí nepříznivě na naše zdraví. Tyto látky se běžně uvolňují například z čisticích přípravků či lepidel, které v domácnosti běžně používáme. Mohou pak způsobovat alergie, bolesti hlavy, nevolnost či závratě a také neblaze ovlivnit soustředění.

Zvyšuje vlhkost vzduchu, prospívá tak hlavně na podzim a v zimě

Trápí vás, že máte během podzimních a zimních měsíců doma velmi suchý vzduch, který vás dráždí a často nutí ke kašli? Nízká vlhkost vzduchu ve vytápěné místnosti má za následek také suchou kůži a okoralé rty. Ve velmi suchém vzduchu se rovněž lépe daří virům a bakteriím, které tak mohou déle přežít.

Proti suchému vzduchu můžete použít klasický zvlhčovač, kterým doma dosáhnete ideální vlhkosti vzduchu pohybující se mezi 30 a 60 procenty. Ke zvlhčení vzduchu využijte i některé pokojové rostliny. Ideálně tlustici vejčitou. Kromě ní vlhkost vzduchu zvyšuje také zelenec chocholatý, šplhavnice zlatá a filodendron.

Zdroj: Shutterstock.com V noci tlustice absorbuje oxid uhličitý, je proto vhodná do ložnice

Crassula Ovata je jednou z mála rostlin (vedle tchýnina jazyku), u které funguje tzv. CAM cyklus. Tlustice tak své průduchy otevírá zejména v noci, kdy z okolního vzduchu přijímá oxid uhličitý potřebný k fotosyntéze. Díky tomu, že v noci odebírá CO2 ze vzduchu, pomáhá zlepšovat jeho kvalitu. Tlustice vejčitá je díky této vlastnosti vhodná do ložnice.

Běžné pokojové rostliny totiž přijímají oxid uhličitý přes den, kdy u nich probíhá fotosyntéza. Následně v noci pak dýchají kyslík.

Crassula Ovata má léčebné vlastnosti

Čínská tradiční medicína používá tlustici vejčitou jako léčebný prostředek. K zevnímu použití můžete tlustici vyzkoušet i vy. Šťáva z dužnatých listů pomáhá odstranit kožní bradavice, příznivě působí i při eliminaci jizev, popálenin nebo strií. Tlustice nachází uplatnění také při bodnutí hmyzem. Uleví vám při štípnutí komárem, vosou nebo včelou.

Zdroj: Shutterstock.com Tlustice je symbol štěstí a finanční prosperity

Tlustice vejčitá je dle Feng Shui dokonalou pokojovou rostlinou pro domov i kancelář. Podle tohoto starého čínského učení totiž podporuje proudění pozitivní energie. Tlustici se navíc přezdívá strom peněz, strom štěstí nebo strom přátelství. Do vašeho domova totiž přináší štěstí, přátelskou atmosféru a materiální zajištěnost či bohatství. Dle Feng Shui však záleží na jejím umístění:

  • Tlustici postavte hned vedle vstupních dveří vaší firmy či kanceláře, dosáhnete tak růstu.
  • Tlustici mějte také vedle počítače nebo pokladny.
  • Tlustici umístěte do jihovýchodního rohu svého domu či bytu. Tímto způsobem do svého domova přinese bohatství.
  • Tlustici dejte do východní části svého domu či bytu. Zajistíte tak zdraví a štěstí členů své rodiny.
Autor:
Publikováno: 2. 10. 2020 16:17 Nahlásit obsah