Co ze starých záclon? Tento eco friendly tip uvítá každý

Co ze starých záclon? Tento eco friendly tip uvítá každý Zdroj: Shutterstock.com

Máte na dně skříně staré nevyužité záclony? Pokud vážně uvažujete nad tím, že je odnesete do kontejneru na textil, raději na to ihned zapomeňte. Zvlášť v dnešní době, kdy se řeší nadměrná spotřeba plastů, totiž staré záclony nacházejí eco friendly využití. Ušijte si z nich prodyšné pytlíky na ovoce a zeleninu, které můžete používat znovu a znovu.

Eko sáčky ze starých záclon: Náhrada igelitu

Skutečnost, že plasty pomalu zaplavují naši zeměkouli, je všeobecně známá. Stačí si zajít do supermarketu a nakoupit si ovoce a zeleninu. Do čeho zde jednotlivé druhy balíte? Zpravidla nemáte na výběr a musíte sáhnout po igelitových pytlících, jejichž denní spotřeba je v obchodech opravdu nadměrná.

Zdroj: Thefabricstore.blog Možností, jak předejít zbytečné spotřebě igelitových sáčků, jsou právě pytlíky ze starých záclon. Tato ekologická náhrada igelitu je stejně pevná a průhledná, navíc má o dost vyšší životnost. Pytlíky ze záclon totiž můžete používat znovu a znovu. Pokud se vám ušpiní, stačí je vyprat v pračce a další den s nimi můžete opět vyrazit nakupovat.

Návod: Jak vyrobit pytlík ze starých záclon

Jak si pytlík ze záclon vyrobit? Potřebujete staré záclony s menšími oky, jehlu a nit (případně šicí stroj) a trochu času. Tyto pytlíky nemusíte šít hned na šicím stroji, spíchnete je jednoduchým stehem klidně na koleni, a to s minimální dávkou zručnosti.

Zdroj: Etsy.com Výroba pytlíku ze starých záclon je opravdu jednoduchá a zvládne ji každý. Jak na to?

1. Vystřihněte si dva stejně velké kusy záclon. Ještě, než začnete stříhat, se zamyslete, na jak velké ovoce či zeleninu budete pytlík používat. Právě velikosti uzpůsobte výsledný střih.

2. Dva kusy záclon přišijte k sobě celkem na třech okrajích. Čtvrtý okraj nechte volný.

3. Na čtvrtém okraji každé záclony vytvořte šitím menší tunýlek. Tímto tunýlkem následně provlečte provázek nebo stužku, kterými budete naplněný pytlík vždy zavazovat.

Zdroj: Shutterstock.com Další využití starých záclon

Nejen ekologický pytlík na ovoce a zeleninu. Ze starých záclon si můžete vyrobit i spoustu dalších vychytávek, které si nebudete moci vynachválit. Vyzkoušejte třeba:

  • pytlík na praní podprsenek a krajkového prádla
  • síťku na cibuli a česnek
  • levandulové vonné pytlíčky

Chodíte nakupovat s ekologickou variantou sáčků? Co říkáte na nápad ušít si je právě ze starých záclon?

Autor:
Publikováno: 23. 5. 2019 09:57 Nahlásit obsah