Váš šatník není nafukovací. Zkuste jej efektivně vytřídit ve čtyř krocích

Váš šatník není nafukovací. Zkuste jej efektivně vytřídit ve čtyř krocích Zdroj: Shutterstock.com

Nakoupila jste si nové oblečení na léto a přijde vám, že váš šatník doslova praská? Abyste se vyznala ve věcech, které v šatníku máte, nastává nejvyšší čas na jeho vytřídění. Šatník zkrátka není nafukovací. Vyzkoušejte proto několik fíglů díky kterým se zbavíte přebytečného oblečení, které už nikdy nebudete nosit.

Přetéká vaše šatní skříň oblečením a pořádně nevíte, kde co máte? Jestli si zároveň říkáte, že nemáte co na sebe, pusťte se do vytřídění svého oblečení. Kterými pravidly se můžete řídit?

První krok: Z šatníku vyskládejte všechny své oděvy

Abyste všechno své oblečení skutečně efektivně protřídila, ze šatní skříně vyskládejte všechny své modely. Každý kousek si vezměte do ruky a položte si následující otázky:

  • Budu toto oblečení ještě někdy nosit?

  • Jestli jej chci nosit, s čím ze svého šatníku bych mohla daný model zkombinovat?

  • Líbí se mi toto oblečení? Kdybych šla do obchodu, koupila bych si jej znovu?

  • Kolikrát za poslední rok jsem měla tento model na sobě?

Zdroj: Shutterstock.com Druhý krok: Vytvořte si dvě hromádky oblečení

Na základě výše uvedených otázek si vytvořte dvě hromádky oblečení. První z nich je oblečení, které jste si rozhodla nechat. Druhou hromádku představuje oblečení, které chcete ze svého šatníku vyřadit.

Modely, které si chcete nechat, však ještě do šatníku nevracejte. Jeden po druhém si je oblečte a zaměřte se na to, jak se v tomto oblečení cítíte. Pokud vám budou navíc některé modely příliš malé, nebo příliš velké, měla byste je rovněž vyřadit.

Třetí krok: Vyřazené oblečení roztřiďte do tří skupin

Vyřazené oblečení nepatří rovnou do popelnice, zkuste jej naopak roztřídit do tří skupin. Připravte si tři tašky, do kterých budete dávat oblečení na vyhození, na darování a na prodej. Poničené a roztrhané oblečení následně vyhoďte do komunálního odpadu. Oblečení na darování můžete vložit například do speciálních kontejnerů na textil nebo odvézt do azylového domu. Zbývající oblečení zkuste prodat například na některém internetovém bazaru.

Tip: Pokud jste manuálně zručná, vyřazené oblečení můžete přešít na módní kousky, které se opět mohou vrátit do vašeho šatníku. Inspiraci najdete v tomto našem článku.

Zdroj: Shutterstock.com Čtvrtý krok: Oblečení, které si necháváte, v šatníku dokonale zorganizujte

Jestli už máte jasno v tom, které oblečení si necháváte, rozhodně jej nedávejte bez konkrétního řádu zpátky do své šatní skříně. Svůj šatník si totiž musíte nejprve pečlivě zorganizovat. A to ideálně podle těchto pravidel.

  • Svůj šatník zorganizujte do samostatných sekcí, a to dle typu oblečení. Tedy na trička s krátkým rukávem, trička s dlouhým rukávem, svetříky, mikiny, kalhoty, kraťasy, šaty, sukně atd. Jednotlivé kategorie můžete rovněž dále vytřídit dle barev.

  • Šatní skříň mějte uspořádanou také podle sezony. Je-li léto, mějte v popředí šaty, sukně, trička s krátkým rukávem či kraťasy. Podzimní a zimní oblečení můžete vložit hlouběji do šatníku. S příchodem podzimu však tyto pozice obměňte.

  • Investujte do výbavy svého šatníku. Do šuplíků, kde máte spodní prádlo a ponožky, si nakupte například organizéry, které dokážou udržet pořádek. Investujte také do krabic nebo do kvalitních ramínek, na které si pověsíte všechny své šaty, sukně, saka nebo bundičky.

Autor:
Publikováno: 24. 6. 2020 12:40 Nahlásit obsah