Adámek zůstal po operaci mandlí v kómatu. Zdravotnice z Pardubické nemocnice vinu necítí, uvedly před soudem

Adámek zůstal po operaci mandlí v kómatu. Zdravotnice z Pardubické nemocnice vinu necítí, uvedly před soudem Zdroj: Shutterstock

V úterý 15. června začal v Pardubicích soud řešící případ 12letého Adámka, který v Pardubické nemocnici podstoupil před čtyřmi lety operaci mandlí. Bohužel tento zákrok dopadl neúspěšně a chlapec po masivním krvácení upadl do bdělého kómatu, ve kterém setrvává dodnes.

Okresní soud v Pardubicích v úterý 15. června 2021 začal projednávat případ dvou zdravotních sester a jedné lékařky z Pardubické nemocnice. Tyto zdravotnice jsou obviněny z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obžaloba má za to, že zdravotní sestry a lékařka podcenily pooperační komplikace u tehdy osmiletého Adámka, který byl po operaci mandlí, a krvácejícímu chlapci neposkytly dostatečnou lékařskou pomoc.

Pardubický soud v úterý 15. června vyslechl obžalované zdravotní sestry. Obě dvě zdravotnice uvedly, že necítí vinu, vyjádřily ovšem lítost. Třetí z obžalovaných, kterou je lékařka, se z úterního soudního jednání omluvila.

Případ, který nyní řeší pardubický soud, se stal v květnu roku 2017. Tehdy osmiletý Adam podstoupil běžnou operaci mandlí. Čtyři dny po zákroku ovšem začal z operační rány masivně krvácet a poté upadl do bdělého kómatu, ve kterém zůstává dodnes. 

Policie v září 2019 obvinila jednu lékařku a dvě zdravotní sestry, které měly během této nešťastné události službu, ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obviněna byla také Pardubická nemocnice. 

Rodina poškozeného chlapce, o kterého se musí 24 hodin denně 7 dní v týdnu starat, se u soudu domáhá odškodnění ve výši 22 milionů korun. Rodiče 12letého Adámka mají obrovskou podporu nejen u svých nejbližších, ale také u široké veřejnosti. Jak dokládají příspěvky na sociálních sítích, spousta lidí s Adámkovou rodinou soucítí a přeje si, aby zvítězila spravedlnost.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří jsou s námi už takovou dobu, kteří vyjadřují podporu a kteří nám na té cestě jakkoli pomáhali a pomáhají a došli společně s námi do chvíle, kdy mohu napsat tyto řádky. Já vím, že je to po tolika letech, v tuto chvíli další krok,” uvedl k celému nešťastnému případu na veřejném facebookovém profilu Adámkův tatínek. 

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy

Autor:
Publikováno: 16. 6. 2021 10:29 Nahlásit obsah