Kdy vysadit jahody, abyste se těšili z bohaté úrody: Ideálně v dubnu nebo květnu

Kdy vysadit jahody, abyste se těšili z bohaté úrody: Ideálně v dubnu nebo květnu Zdroj: Shutterstock

Milujete chuť šťavnatých a sladkých jahod? Abyste se mohli už letos těšit z bohaté úrody těchto červených plodů, nastává ideální čas k výsadbě jahodníků. Jarní termín sázení jahod navíc zaručí, že rostliny dobře zakoření a pěkně se rozrostou.

Proč vysazovat jahody zrovna na jaře

Ideálními měsíci k vysazování jahodníků jsou duben a květen. A to z toho důvodu, že jahody díky jarním dešťům snadněji zakoření. V průběhu jarních a letních měsíců navíc dobře porostou a potěší vás také prvními sladkými plody. Jahodníky vysazujte na jaře za příznivého počasí, ideálně po ranní rose. Zasazeným jahodníkům následně dopřejte pravidelnou zálivku, aby dobře zakořenily a rostly.

Kromě jarního termínu můžete jahodníky vysadit také na sklonku léta nebo začátkem podzimu. Přesněji tedy v srpnu nebo v září. Většina zahrádkářů však dává přednost jarnímu termínu výsadby jahod.

Jakou odrůdu jahod k výsadbě vybrat? K nejoblíbenějším odrůdám patří Kama, Karmen, Elvíra nebo Elsanta.

Zdroj: Shutterstock Jak často vysazovat jahody: Po každé třetí sklizni

Chcete se každým rokem těšit z bohaté úrody sladkých červených plodů? Aby vám jahodníky dostatečně plodily, nechávejte je na svém záhonku pouze tři sklizně. Poté rostliny jahodníků vyměňte za novou sadbu. Z jakého důvodu? Po třetí sklizni bývá málokterý jahodník zdravý. Ve většině případů je napadený škůdci a chorobami a také už málo plodí.

Tip: Zkušení zahrádkáři radí, že jahodníky byste měli na stejném záhonu vysazovat až po pěti nebo šesti letech.

Při vysazování jahodníků použijte praktickou černou netkanou textilii

Spousta zahrádkářů používá při vysazování jahod černou netkanou textilii. Díky této praktické vychytávce se vyhnete tomu, abyste museli jahodníky na zahradě stále dokola plít. Černá netkaná textilie navíc zajistí, že se bude v půdě déle držet zálivková vody a že jahody budou rychleji dozrávat.

Zdroj: Shutterstock Duben je také ideálním časem na první hnojení jahod

Máte již na zahradě jahody vysazené z předchozích let a sadbu nebudete letos obměňovat? V tom případě je duben ideálním měsícem k prvnímu přihnojování jahod po zimě. Jahodníkům dodáte živiny potřebné k růstu, květu a tvorbě sladkých červených plodů v prvé řadě prostřednictvím průmyslových hnojiv v tekuté formě či granulích, která by měla být bohatá na dusík, draslík a fosfor. 

Průmyslová hnojiva jsou k dostání v zahradnictvích nebo hobbymarketech. Zahrádkáři si chválí zejména Kristalon na jahody, Bopon na jahody a Cererit s guánem na jahody. V dubnu můžete jahodám dodat živiny také pomocí přírodních hnojiv. Pěstitelé jahod v tomto případě používají slepičí trus, zákvas z kopřiv nebo kravský hnůj.

Autor:
Publikováno: 8. 4. 2021 10:48 Nahlásit obsah