5 příznaků, které dokážou včas odhalit rakovinu kůže

5 příznaků, které dokážou včas odhalit rakovinu kůže Zdroj: Shutterstock

Rakovina kůže patří mezi nejobávanější rakovinu posledních let. Pokud se nezachytí včas, její léčba v jistých případech je velmi komplikovaná a složitá.

Každý rok na tento druh rakoviny zemře několik miliónů lidí. Rakovina zasahuje kožní buňky a tkáně a čím více tělo vystavujete ultrafialovým paprskům, tím více je tělo v ohrožení.

Pozornost byste měli věnovat následujícím příznakům:

Asymetrie znamének

Zdravé mateřské znaménko by mělo být pravidelně kulaté a symetrické. Pokud najdete znaménko, které se v tomto případě vychyluje, měli byste ho průběžně sledovat a při jakékoliv změně, navštívit lékaře.

Okraje znamének

Přechod znaménka s kůží by měl být hladký a ostrý. Pokud je okraj znaménka nepravidelný a vystouplý, něco není v pořádku.

Zdroj: Shutterstock Barva znamének

Barva znamének je obecně hnědá. Od těch tmavých odstínů až po světlé odstíny a v některých případech i narůžovělé. V pozoru byste měli být, pokud objevíte znaménko, které se barvou naprosto liší, například pokud má barvu skoro do černa.

Vývoj znamének

Zdravá znaménka mají průměr do 0,5 cm. U větších znamének je větší riziko rakovinového bujení než u těch menších. Jakmile si všimnete znaménka, které se v krátké době rozrůstá, měli byste zpozornět a navštívit kožního lékaře, který vás vyšetří.

Bolestivé znaménka

Pokud vás znaménko pálí, svědí, bolí nebo dokonce i krvácí, okamžitě navštivte lékaře. Stejnou péči byste měli věnovat i znaménku, které nečekané zčervená nebo ztvrdne.

Zdroj: Shutterstock

Druhy nádorů, které se mohou na kůži objevit:

Melanom

Nejdříve vypadá jako nové znaménko, svou barvou i tvarem je však jiné než ty ostatní. Může mít tmavou barvu a okraje nejsou ostré a symetrické. Tento druh rakoviny nepatří mezi ty běžné, za to je velmi nebezpečný.

Spinocelulární karcinom

Vypadá jako opar akorát s tím rozdílem, že se nehojí. Nejčastěji jej můžeme pozorovat na místech, které slunečním paprskům vystavujeme nejvíce. Zpravidla bývá na nose, čele, uších nebo spodním rtu. Pokud jej objevíte včas, jeho léčba je jednoduchá.

Bazaliom

Nejčastější forma rakoviny kůže, která je i nejlépe léčitelná. Ve většině případů se šíří velmi pomalu a postihuje spíše dospělé. Jsou to ploché, vyvýšené nebo také šupinaté skvrny na kůži. Někdy si ji starší lidé pletou s plísní nebo ekzémem.

Avšak ne všechny kožní projevy mohou hned signalizovat rakovinu kůže.  I přesto byste se měli alespoň jednou měsíčně důkladně prohlédnout a znát každý kousek svého těla. 

Autor:
Publikováno: 2. 3. 2022 16:43 Nahlásit obsah