Oblíbený nešvar českých maminek jménem bavlněná plenka přes kočárek: Proč tím nevědomky škodí svým dětem?

Oblíbený nešvar českých maminek jménem bavlněná plenka přes kočárek: Proč tím nevědomky škodí svým dětem? Zdroj: Shutterstock.com

Současné tropické teploty vadí nejen dospělým, ale hlavně dětem. Zvlášť pokud jste maminkou malého miminka, které ještě vozíte v kočárku, jistě řešíte jednu zásadní věc. A to, jak své dítě dostatečně ochránit před sálajícím sluníčkem. Jestli ale kočárek překrýváte bavlněnou plenou, děláte velkou chybu.

Chráníte své dítě v kočárku přehozenou plenou? Je to špatně

Překrývat kočárek bílou bavlněnou plenou je u českých maminek velmi rozšířený nešvar. Zvlášť během letních měsíců, kdy teploty atakují hranici 30 stupňů Celsia, takových maminek potkáte nepočítaně. Tyto ženy to samozřejmě nemyslí nijak zle, naopak chtějí svému děťátku dopřát tu nejlepší péči. Své miminko potřebují zkrátka ochránit před ostrým sálajícím sluníčkem, a tak mu pomocí plenky vytváří pomyslný stín, aby mohlo v kočárku spokojeně spinkat.

Jejich opatření se však míjí účinkem. Pokud korbičku kočárku zcela překryjí bavlněnou plenkou a nenechají ji vlát, nýbrž ji navíc upevní kolíčky, koledují si spíš o malér. I když jejich miminko bude ve stínu a na první pohled bude vypadat velmi spokojeně, hrozí mu paradoxně velké nebezpečí.

Zdroj: Wireltern.de

Když je v kočárku jako v peci, miminku hrozí přehřátí

Bavlněná plenka totiž zamezuje dostatečné cirkulaci vzduchu, kvůli čemuž se začne prostor uvnitř kočárku velmi rychle zahřívat. Jestli s kočárkem, přes který jste přehodila plenu, budete na sluníčku, teplota uvnitř se během chvíle může zvýšit až o dalších 15 stupňů Celsia. V kočárku tak bude doslova jako v peci.

Naučila jste se také vy během letních slunečních dní dávat přes korbu kočárku bavlněnou plenu? Tak na to zase rychle zapomeňte. Pediatři vám potvrdí, že své dítě zbytečně vystavujete riziku přehřátí. U opravdu malého miminka tímto opatřením můžete nevědomky zvýšit také riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí.

Zdroj: Wireltern.de

Jak tedy miminko v kočárku ochránit před sluncem v době tropických letních dní?

  • Vyhýbejte se přímému slunci mezi 11. a 17. hodinou. Když už někam s miminkem musíte jít, mějte jej v kočárku opravdu krátce a snažte se zdržovat pouze ve stínu.
  • Kočárek rozhodně ničím nepřekrývejte. Aby bylo miminko ve stínu, raději použijte speciální slunečník, který ke kočárku jednoduše přiděláte.
  • Miminko, které máte v kočárku, velmi lehce oblečte. Nechte mu například jenom plínku a lehký bavlněný svršek. Nezapomeňte jej namazat opalovacím krémem s ochranným UV faktorem.
  • Co je nejdůležitější: Myslete na pitný režim svého děťátka. V době tropického počasí mu zvyšte přísun tekutin. I když kojíte nebo mu dáváte umělé mléko, není od věci mít pro něj také flaštičku s čistou pitnou vodou.
Autor:
Publikováno: 27. 6. 2019 14:57 Nahlásit obsah