Ryan van Emmenis spolu se svými dětmi vyčistil během karantény desítky starých náhrobků. Svým přístupem inspiroval další lidi

Ryan van Emmenis spolu se svými dětmi vyčistil během karantény desítky starých náhrobků. Svým přístupem inspiroval další lidi Zdroj: Facebook.com | Ryan van Emmenis

Máme za sebou nouzový stav. Někteří si v důsledku pandemie koronaviru prošli i nucenou karanténou, v jejímž důsledku měli více volného času nežli obvykle. Spousta z nás se proto začala věnovat koníčkům, které jsme dříve zanedbávali. To Angličan Ryan van Emmenis si našel velmi neobvyklou zálibu. Spolu se svými dětmi začal pečovat o opuštěné hroby.

Během karantény trávil volný čas velmi neobvykle

37letý anglický táta Ryan van Emmenis se rozhodl strávit volný čas během karantény velmi netradičně. Každý den vyrážel na hřbitovy ve městě Winsford a jeho okolí, kde hledal zanedbané a opuštěné hroby.

Zdroj: Facebook.com | Ryan van Emmenis

Jak na tento nápad přišel? Všechno začalo tehdy, když jeho kamarád sdílel na Facebooku fotku zašlého rodinného náhrobku. Ryan, který provozuje čistící společnost, se svému známému nabídl, že mu náhrobek zdarma vyčistí. Tato práce mu zabrala pár desítek minut, v jeho nitru jej však hřál pocit z dobře odvedené práce.

Dobrovolnému čištění náhrobků věnoval 20 minut denně

Právě proto se Ryan van Emmenis rozhodl, že bude v čištění náhrobků i nadále pokračovat. Každý den si pro tuto činnost vyčlenil 20 minut svého času. Spolu se svými třemi dětmi hledá na hřbitovech britského hrabství Cheshire, v němž se nachází město Winsford, staré, opuštěné a zašlé náhrobky.

Zdroj: Facebook.com | Ryan van Emmenis “Vyčistit zašlý náhrobní kámen nám trvá vždy různou dobu. U každého z nich strávíme zhruba hodinu času, kterou rozložíme na tři nebo čtyři návštěvy. Jsem rád, že mi pomáhají i moje děti. Je dobré, aby znaly naši minulost a měly úctu k zemřelým,” vysvětluje Ryan van Emmenis.

Ryan používal průmyslové prostředky, děti pak mýdlo a vodu

Zatímco Ryan používá na čištění starých náhrobků průmyslové prostředky, jeho děti mají pouze vodu a mýdlo. Díky tomuto neobvyklému přístupu již společně vyčistili desítky náhrobních kamenů například na hřbitovech Swanlow Park nebo St. Chad.

Zdroj: Facebook.com | Ryan van Emmenis “Musíte respektovat skutečnost, že pod daným náhrobním kamenem leží něčí rodinný příslušník, je to něčí vzpomínka. Právě proto používáme správné čisticí prostředky, abychom náhrobek nepoškodili. Některé z náhrobků, které čistím, jsou staré více než sto let a ulpívá na nich mech či řasy. Právě proto se snažíme být při čištění co nejvíc opatrní,” říká Ryan, díky jehož počinu jsou na náhrobních kamenech opět čitelná jména zemřelých lidí.

Lidé jej za jeho počin obdivují a chválí

Poté, co tento muž zveřejnil několik fotek své práce na sociálních sítích, byl zaplaven chválou od známých i neznámých lidí za to, co ve svém volném čase a bezúplatně dělá. Také se mu ozvali blízcí či vzdálení rodinní příslušníci zesnulých lidí, k nimž dané náhrobky patří.

Zdroj: Facebook.com | Ryan van Emmenis “Tito lidé mi byli velmi vděčni za to, co jsem udělal. Otevřeně mi řekli, že na hrobě, který jsem vyčistil, nebyli už desítky let a že jsem jim díky tomu oživil vzpomínky,” vypráví Ryan.

Iniciativou Ryana van Emmenise se začínají inspirovat také další lidé. Tento muž provozující čistící agenturu jim však doporučuje, že jestliže nemají žádné předchozí zkušenosti, měli by se vyhnout používání průmyslových čisticích prostředků. Náhrobní kámen mohou podle něj pěkně vyčistit i pomocí vody, mýdla a měkkého kartáče.

Autor:
Publikováno: 6. 8. 2020 11:54 Nahlásit obsah