Těhotenská pověra s kočárkem: Proč jej nekupovat a nemít doma před porodem?

Těhotenská pověra s kočárkem: Proč jej nekupovat a nemít doma před porodem? Zdroj: Shutterstock

Určitě jste se již setkala s těhotenskou pověrou, která říká, že těhotná žena by si před porodem neměla pořizovat kočárek. V opačném případě pak bude hazardovat se zdravím, či dokonce životem nenarozeného dítěte. Zakládá se tato těhotenská pověra, která se v Česku traduje po generace, vůbec na pravdě?

Těhotenských pověr existuje spousta. Věříte jim?

Pokud má těhotná žena špičaté bříško, porodí syna. V případě, že těhotná žena sedává se zkříženýma nohama, bude mít těžký porod. Jestliže těhotná žena chodí pozdě spát, její miminko bude také ponocovat a v noci bude neklidné. Těhotenských pověr, kterými se řídily již naše prababičky, zkrátka existuje spousta. 

Velmi rozšířená je také pověra o předčasném pořízení kočárku, na kterou jsou velmi opatrné také dnešní těhotné ženy. Tato pověra říká, že před narozením miminka byste doma neměla mít nachystaný kočárek, protože byste tak mohla na své nenarozené miminko přivolat smůlu, a mohla byste o něj dokonce přijít. 

Zdroj: Shutterstock Kde má těhotenská pověra s kočárkem původ

Proč nekupovat kočárek před porodem a nemít ho doma? Tato těhotenská pověra má svůj původ v dávných dobách, kdy byla ve srovnání s naší moderní dobou poměrně vysoká míra novorozenecké úmrtnosti. Děti často přicházely na svět v nevyhovujících podmínkách a rodičky neměly kromě porodních bab žádnou další dostupnou lékařskou péči.

Jen výjimečně byste proto ještě před stoletím našli rodinu, v níž by po porodu nebo v kojeneckém věku nezemřelo miminko. Právě proto se předem (ovšem i z finančních důvodů) pořizovala pro nenarozené miminko pouze velmi strohá výbavička. Tyto zkušenosti našich předků se následně v podobě pověry přenesly také na předčasné pořízení kočárku.

Zdroj: Shutterstock Jak se s těhotenskou pověrou o kočárku vypořádat? Zkuste chytré řešení

Potřebujete si koupit kočárek předem, ale obáváte se toho, že by se mohla pověra vyplnit? Dobrou zprávou je, že můžete využít hned několik řešení. Některé kamenné obchody nabízejí, že si u nich můžete uschovat zakoupený kočárek až do doby, než porodíte.

Abyste nemusela mít koupený kočárek ještě před porodem doma, můžete jej dočasně uschovat také u rodiny nebo u známých. Kočárek si vyzvednete opět tehdy, až porodíte. Těhotenská pověra o kočárku totiž říká, že toto vybavení pro nenarozené miminko, byste neměla mít doma. Pokud tedy budete mít kočárek uskladněný na jiném místě, této pověře se chytře vyhnete.

Zdroj: Rodinaaja.cz, Jasminecz.cz

Autor:
Publikováno: 27. 9. 2021 11:42 Nahlásit obsah