5 důvodů proč spát na zádech. Jde o nejzdravější polohu na spaní

5 důvodů proč spát na zádech. Jde o nejzdravější polohu na spaní Zdroj: Shutterstock

Spíte nejčastěji na pravém či levém boku, na břiše nebo na zádech? Pokud přemýšlíte nad tím, jaká spánková poloha je pro vaše zdraví nejvíce prospěšná, bezkonkurenčně je to spaní na zádech. Zajímá vás, proč tomu tak je?

Proč spát na zádech? Tato spánková poloha je jednoduchým způsobem, jak podpořit své celkové zdraví. Spánek na zádech má celou řadu zdravotních výhod, navíc vám pomůže vyřešit i některé zdravotní potíže nebo problémy se spánkem. Jaké jsou tedy hlavní výhody spaní na zádech?

Předejdete bolestem zad a hlavy

Spaní na zádech představuje nejlepší spánkovou polohu pro zdraví zad a hlavy. Jestliže budete během spánku udržovat hlavu, krk a páteř v neutrální poloze, zmírníte tím tlak na krční páteř, díky čemuž předejdete ztuhlému krku, skřípnutým nervům krční páteře, ale také bolesti hlavy. Spaní na zádech je rovněž účinnou prevencí proti bolestem zad.

Zdroj: Shutterstock Bude se vám lépe dýchat

Ve srovnání se spaním na břiše či na boku se vám během spánku na zádech bude lépe dýchat, neboť prostřednictvím této spánkové polohy nebudete nikterak tlačit na své dýchací cesty, a navíc tím podpoříte hluboké brániční dýchání. Jak potvrzují některé vědecké studie, právě hluboké brániční dýchání snižuje stres, zlepšuje náladu a zvyšuje koncentraci.

Tip: Na zádech spěte, i když jste nachlazení. Spánek na zádech s hlavou vyvýšenou nad srdcem totiž brání hromadění hlenů v nosních dutinách. Vaše dýchací cesty tak budou průchodnější.

Snížíte otoky tváře a zbavíte se váčků pod očima

Pokud spíte na břiše, na pravém boku či na levém boku, v dané části obličeje se shromažďují tekutiny. Právě spaním na zádech zajistíte, že budete mít po noci obličej méně oteklý a rovněž tímto způsobem eliminujete váčky pod očima. 

Zdroj: Shutterstock Budete mít hladkou tvář bez vrásek

Spánek na zádech má pro vaše zdraví i krásu také další benefity. Kromě toho, že se již nebudete probouzet s oteklou tváří, zachováte si více mladistvého vzhledu. Díky spaní na zádech se již nebudete probouzet se zmuchlanou tváří plnou záhybů a omezíte tím vznik nových vrásek.

Víte, že? Spaní na zádech vám zajistí také krásnější dekolt bez vrásek a také hladší krk.

Omezíte vznik akné či zarudnutí pokožky

Když spíte na břiše nebo pravém či levém boku, vaše polštáře absorbují kožní maz a také zbytky kosmetických produktů. Tyto látky se pak během spánku přenášejí na obličej, kvůli čemuž mohou následně způsobit kožní problémy jako zarudnutí, podráždění, vyrážku nebo akné. Pokud však budete spát na zádech, těmto problémům se vyhnete.

Zdroj: Healthline.com

Autor:
Publikováno: 15. 10. 2021 11:54 Nahlásit obsah