Alkohol, který vám pomůže zhubnout a sníží cholesterol. Víte, který to je?

Alkohol, který vám pomůže zhubnout a sníží cholesterol. Víte, který to je? Zdroj: Shutterstock.com

Každý, i ten největší abstinent, si výjimečně dopřeje malou skleničku či kapku alkoholu alespoň k přípitku při zvláštních příležitostech. Existuje však takový alkoholický nápoj, který vám nijak neublíží, naopak vám pomůže shodit nějaké to kilo a hlavně vám zaručeně odbourá cholesterol v krvi.

Pokud jste milovníci dobrého suchého červeného vína, tak vám gratulujeme k vašemu výběru. Množství vědeckých studií dokázalo, že červené víno má pozitivní vliv na činnost srdce, sníží oxidační stres a dokonce upravuje hladinu cukru v krvi.

Kolik vína si můžeme bez obav dopřát?

Nic se nemá přehánět a to ani pití vína. Hana Mojžíšová, specialistka na zdravý život styl, udává, že všeobecně se jako denní dávka doporučuje 20 gramů alkoholu pro muže a 10 gramů pro ženu. To znamená, jedna sklenička pro ženy a dvě skleničky pro muže.

Nápoj plný antioxidantů

Červené víno je tou nejlepší variantou, pro kterou se rozhodnout, pokud si chceme večer dopřát trochu alkoholu. „Už malé množství tohoto moku poskytuje vašemu tělu silné antioxidanty, které léčí tělo na buněčné úrovni,“ říká výživový odborník Martin Škába. Antioxidanty jsou látky, které chrání vaše buňky před poškozením volnými radikály. Díky tomu se sníží oxidativní stres, ten je totiž hlavním strůjcem aterosklerózy a všech srdečních a cévních onemocnění.

Zdroj: Shutterstock.com

Zapomeňte na vysoký cholesterol

Převážná většina lidí trpí vysokým cholesterolem. Právě jedna nebo dvě skleničky suchého červeného vína přispívají ke snížení hladiny škodlivého LDL cholesterolu a zároveň zvyšují produkci tělu prospěšného HDL cholesterolu. Vědci jsou přesvědčeni, že za vše může cenný antioxidant nazývaný resveratrol, který je právě bohatě obsažen v tomto víně. Samozřejmě je resveratrol obsažen také v hroznech bílé barvy ale ve velmi malém množství a proto je červené víno tak zdravé a tělu prospěšné.

Hubnout a dopřát si skleničku?

Podle nejnovější studie, kterou prováděla Purdueova univerzita v americkém státě Indiana, se prokázalo, že sloučenina piceatanol blokuje schopnost nedospělých tukových buněk se vyvíjet a růst. Martin Škába vysvětluje, že právě tato látka je účinná v boji proti přírůstku na hmotnosti.

No, není to báječné? Od teď si bez výčitek dejte večer doma skleničku dobrého červeného vína a budete zdraví a také štíhlejší.

Autor:
Publikováno: 25. 2. 2021 13:01 Nahlásit obsah