Bílé skvrny, zažloutnutí nebo třepení: Tyto varovné signály nehtů upozorňují, že máte zdravotní problém

Bílé skvrny, zažloutnutí nebo třepení: Tyto varovné signály nehtů upozorňují, že máte zdravotní problém Zdroj: Shutterstock.com

Nehty jsou indikátorem lidského zdraví. Běžně mají růžovou barvu a jsou pevné a hladké. Jak je tomu u vás? Odstraňte si lak z nehtů a pozorně si je prohlédněte. Jsou-li vaše nehty zažloutlé, třepí se nebo jsou na nich rýhy či bílé skvrnky, zpozorněte. Vaše tělo vás prostřednictvím nehtů varuje, že s vámi není něco v pořádku.

Neobvyklá změna na nehtu odkazuje na zdravotní problém

Když našemu tělu něco chybí nebo je nemocné, vysílá varovné signály, aby nás na tuto skutečnost upozornilo. To, že jsme ve vnitřní nepohodě, se odráží také na kvalitě našich nehtů. Tyto varovné signály našeho těla však často přehlížíme nebo jim nevěnujeme dostatečnou pozornost, protože mnohdy nerozumíme tomu, co ve skutečnosti znamenají.

Pokud jste si i vy na barvě a struktuře svých nehtů všimla něčeho neobvyklého, měla byste zbystřit. Každá neobvyklá změna na nehtu totiž odkazuje na různý zdravotní problém nebo na nedostatek důležitých látek ve vašem těle. 

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše nehty už nejsou růžové, ale změnily barvu: Co to znamená?

Zdravý nehet má růžovou barvu, dole u základny je růžovobílý. Co když má ale váš nehet jiné zbarvení? Mohou se vás týkat následující zdravotní problémy:

  • Bledé nehty – Pokud vaše nehty nejsou zdravě růžové, ale naopak výrazně vybledlé, tento stav je projevem chudokrevnosti neboli anémie. Ve vašem těle je tudíž nedostatek železa.
  • Žluté nehty – Toto zabarvení nemusí být pouze známkou nehtové mykózy. Může indikovat mnohem vážnější onemocnění, jako je přetížení či oslabení jater, onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka.

  • Bílé tečky na nehtech – Tato vada na nehtech svědčí o nedostatku bílkovin, vápníku či zinku.
  • Namodralé nehty – Toto zabarvení může být indikátorem nemocného srdce.
  • Nadměrná červeň nehtů – Máte tento problém? Nadměrně červené nehty odkazují na přebytek červených krvinek

Nepodceňujte ani změnu struktury nehtů: Ať už jde o třepení či rýhy

To, že máte nějaký skrytý zdravotní problém nebo vašemu tělu chybí určité látky, vám neřekne pouze neobvyklá barva vašich nehtů. Pozorně sledujte také změnu jejich struktury. S jakými problémy se můžete setkat především?

  • Podélné rýhy – Vaše tělo se nedostatečně prokrvuje. Podélné rýhy na nehtech odkazují také na nedostatečné vstřebávání živin ve vašem trávicím ústrojí. Tato změna struktury nehtu vás však může upozorňovat i na to, že vašemu tělu chybí dostatečné množství tekutin.
  • Příčné rýhy – Tato změna struktury nehtů je odrazem nevyváženého jídelníčku, který obsahuje špatnou skladbu potravin.
  • Lžičkovitě prohnuté nehty – Vaše tělo trápí nedostatek železa.
  • Zakulacené a zakřivené konce nehtů – Potýkáte se s nedostatkem vitaminu B12.
  • Nadměrná lámavost nehtů – Jestliže se vám nehty nadměrně lámou, třepí a odlupují se a do toho mají nažloutlou barvu, potýkáte se nejpravděpodobněji s nehtovou mykózou. Ve vážnějším případě však může jít o příznak onemocnění štítné žlázy.
Autor:
Publikováno: 10. 9. 2019 10:16 Nahlásit obsah