Co dělat a nedělat při bouřce? Před bouřkou neutíkejte ani si nelehejte

Co dělat a nedělat při bouřce? Před bouřkou neutíkejte ani si nelehejte Zdroj: Shutterstock.com

Bouřka je nádherná, když ji pozorujete z pohodlí domova, ale nebezpečná, když vás zastihne venku. Ať už jste se do ní dostali sami nebo dokonce s dětmi, existuje několik zásad, které vám poradí, co dělat a nedělat při bouřce. Pravděpodobnost, že vás pod širým nebem zasáhne blesk je výjimečná, ovšem nikoliv vyloučená.

V našich zeměpisných šířkách se v letních měsících běžně setkáváme s bouřkami, které vznikají z velkého tepla. Jestli sledujete bouřku z domu, můžete bez obav obdivovat její krásu. Velké nebezpečí vám ale hrozí, když přijde silná bouřka a vy jste zrovna pod širým nebem. Abyste tomuto riziku zvlášť během června až srpna předešli, vyplatí se vám dodržovat několik následujících rad.

Sledujte předpověď počasí i meteoradar

V dnešní internetové době máte oproti našim předkům jednu velkou výhodu. O blížící se bouřce se můžete dozvědět dopředu. Sledujte proto pravidelně předpověď počasí. Mějte se na pozoru, pokud meteorologové vydali výstrahu před bouřkou. O tom, zda se náhodou neblíží bouřka, se můžete v aktuálním časem dozvědět i díky meteoradaru.

Zdroj: Shutterstock.com

Díky matematické poučce zjistíte, jak daleko od vás bouřka je

Co když vás ale bouřka zastihne v přírodě opravdu nečekaně? Existuje jednoduchá matematická poučka, kterou byste měli znát. Určitě jste si všimli, že nejprve v dálce vidíte blesk, ale hrom uslyšíte až o něco později. Je to tím, že světlo je rychlejší než zvuk. Zvuk se přitom pohybuje rychlostí zhruba 331 metrů za sekundu, a to v závislosti na teplotě vzduchu.

Pokud tedy uvidíte blesk, počítejte, dokud neuslyšíte hrom. Jestliže napočítáte třeba 10 sekund, znamená to, že bouřka je od vás zhruba 3,3 kilometru (331 metrů x 10 sekund). Máte tedy ještě trochu času na úkryt.

Kam se před bouřkou ukrýt?

Jestli jste v době bouřky venku, neměli byste být nejvyšším bodem v okolí. Je důležité, abyste se schovali. Bezpečí vám poskytne především:

  • budova s hromosvodem
  • vnitřní část hustého lesa
  • vnitřní část nízkého porostu
  • úzké údolí se stromy a křovinami

Nejdůležitější přitom je, abyste si našli sušší místo, které je níže položené a zůstali v něm v podřepu. Během bouřky je totiž nebezpečné běžet. Abyste se izolovali od mokré země, použijte k tomu kousky svého oblečení, na které si potom podřepnete. Z kapes vyndejte všechny kovové předměty a nemějte u sebe ani deštník.

Svůj úkryt opusťte až tehdy, když bude od vás bouřka pryč alespoň ve vzdálenosti 3 kilometrů. Ještě bezpečnější však bude, když bude až 10 kilometrů daleko.

Zdroj: Shutterstock.com

Co naopak za bouřky nedělat

Spousta lidí dělá během bouřky velkou chybu, protože se schovává do míst, kde nemají co pohledávat. Co tedy nesmíte za bouřky rozhodně dělat?

  • Pohybovat se v otevřeném terénu.
  • Mít při sobě kovové předměty, telefonovat anebo používat další elektrické spotřebiče.
  • Být na vyvýšených místech, jako jsou kopce a horské hřebeny.
  • Schovávat se pod osamoceným stromem ve volném prostoru.
  • Schovávat se na kraji lesa. Lepší je se ukrýt v jeho vnitřní části.
  • Schovávat se pod převisy nízkých skal a v malých jeskyních.
  • Koupat se ve vodě anebo se zdržovat poblíž vodních toků.
  • Velkým rizikem je také pohyb na podmáčené půdě.

Tip: Co když vás zastihne bouřka ve volném prostranství? Nejbezpečnější pro vás bude, když si sednete do podřepu s nohama i rukama u sebe. Rozhodně si nelehejte, ani nikam neutíkejte.

Autor:
Publikováno: 9. 7. 2019 12:00 Nahlásit obsah