Co se děje s naším tělem při dlouhodobém pití kolových nápojů?

Co se děje s naším tělem při dlouhodobém pití kolových nápojů? Zdroj: Shutterstock

I přesto, že se moderní doba spíše ubírá ke zdravému životnímu stylu, stále se najdou mezi námi ti, kteří nedají dopustit na sladké nápoje, a to přesněji na ty kolové. Ovšem jen málokdo ví, že kromě pořádné dávky cukru do našeho organismu, mohou tyto kolové nápoje způsobit při delším užívání řadu dalších nežádoucích účinků, které je potřeba zmínit.

Nedostatek vitamínů

O tom, že kolové nápoje obsahují kofein, vědí jistě všichni z nás. Věděli jste však, že kofein v kombinaci s kyselinou fosforovou má silné diuretické účinky, což znamená, že se z našeho těla odplavují tekutiny a snimi i vitamíny mnohem rychleji, než jak je pro naše tělo přirozené. Nedostatek vitamínů posléze vede ke zhoršení kvality vlasů, nehtů, pokožky a především k oslabené imunitě.

Nespavost

I zde hraje kofein velkou roli, ovšem ve spojitosti se závislostí. Když člověk vypije denně několik litrů kolového nápoje, jeho tělo si na denní přísun kofeinu navykne a jeho nedostatek vede k nespavosti a tělesnému neklidu.

Zubní kazy

Kolové nápoje jsou z velké části složeny z cukru, který následně opět v kombinaci s kyselinou fosforovou vede ke vzniku zubních kazů. O tom, že návštěva zubního lékaře není zrovna levnou záležitostí, jsme se přesvědčili již všichni. Zdroj: Shutterstock

Nadváha

Pití těchto sladkých nápojů se však nepodepisuje pouze na vnitřku našeho těla, ale také na jeho zevnějšku. Velké množství cukru v každé kapce kolového nápoje vede k přibírání a v některých situacích i k nadváze.

Suchá pokožka

Kolové nápoje, stejně jako káva, náš organismus odvodňují. Při delším užívání se tedy může dostavit nezdravě vypadající suchá pokožka.

Rakovina

Pití sladkých nápojů společně s nezdravou stravou a přísunem benzenu, který je v těchto nápojích obsažen, může zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Selhání ledvin

Pro naše ledviny jsou bohužel velmi riskantní paradoxně spíše dietní kolové nápoje. Je to z toho důvodu, že obsahují umělé sladidlo, které při větším množství nedokážou naše ledviny zpracovat.

Autor:
Publikováno: 18. 3. 2021 12:34 Nahlásit obsah