Sliny o vás prozradí mnohem více, než byste čekali. Mohou ukazovat i na rakovinu nebo cukrovku

Sliny o vás prozradí mnohem více, než byste čekali. Mohou ukazovat i na rakovinu nebo cukrovku Zdroj: Shutterstock

Sliny jsou důležitou součástí našeho organismu. Zpravidla jim ale nevěnujeme dostatečnou pozornost, což se časem může jevit jako chyba. Mohou nás totiž upozornit na různá onemocnění a to i včetně těch vážnějších, jako je rakovina nebo cukrovka.

Sliny jsou tvořeny z 99 % vodou, vedle ní se v nich vyskytují další nepostradatelné látky jako imunokompetentní substance, sekreční imunoglobuliny, fermenty, bílkoviny a ionty. Potřebujeme je hlavně pro konstantní mineralizaci zubů, trávení potravy a ochranu sliznice polykacího traktu před infekcí. Pozor si je třeba pak dát zejména na následující příznaky:

Nadměrné slinění je spojeno hlavně s těhotnými ženami nebo s vedlejšími účinky dlouhodobé nevolnosti a pocitů zvracení. Avšak pozitivní je, že nijak neohrožuje zdraví člověka.

Zdroj: Shutterstock Nedostatek slin se vyskytuje hlavně u lidí užívající pravidelně léky (antidepresiva a atropin). Další příčinou může být vnitřní a zevní radioterapie nebo zánět slinných žláz. V takovém případě je nutný adekvátní příjem tekunin, pomoct si lze i skrze citrusové plody.

Hořké nebo kyselé sliny ukazují většinou na reflux - zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu spojený s častým pálením žáhy. Pokud se ztotožňujete s těmito příznaky, měli byste navštívit vašeho lékaře.

Bílé a lepivé sliny mohou ukazovat na ústní infekci, přičemž ta nejběžnější se nazývá moučnivka, jež je typická hlavně pro lidi s diabetem. Po ránu pak mohou ukazovat na spánkovou apnoe.

Slinový test pak zvládne zjisitit např. vaše genetické příslušenstvi nebo dokáže odhalit také rakovinu či cukrovku. 

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2022 10:38 Nahlásit obsah